VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘Tekstilde iş gücü yerinden edilmiş kişilerle gelişiyor’ projesinin tanıtımı yapıldı

‘Tekstilde iş gücü yerinden edilmiş kişilerle gelişiyor’ projesinin tanıtımı yapıldı

Van’da, Çaldıran Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği,  Ticaret ve Sanayi Odası, Vestel Kız Teknik ve Meslek Lisesi ve Terziler Odası  tarafından hazırlanan ‘Tekstilde iş gücü yerinden edilmiş kişilerle gelişiyor’ projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

DoubleTree BY Hilton Van otelde gerçekleşen tanıtım toplantısı, bir dakikalık saygı duruşu akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan Çaldıran Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı ve Proje Koordinatörü Çetin Yüce, 2014 yılında AB ile Türkiye tarafından finanse edilen ‘Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi’ hibe programına sundukları ‘Tekstilde iş gücü yerinden edilmiş kişilerle gelişiyor’ projesinin 2016 yılında kabul edildiğini belirtti. Projenin amacının Van’daki dezavantajlı kişilere katkıda bulunmak olduğunu ifade eden Yüce, “Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulan yaklaşık 2 bin 500 projeden sadece 145 tanesi kabul edilmiş ve kabul edilen bu projelerden birinin de bizim sunduğumuz projenin olması, bizleri mutlu ve gururlu kılmıştır. Bu kapsamda projemizin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Van TSO yönetim kurulu üyesi Murat Beyaz ise 2005 yılından bu yana yurtdışı ve yurtiçi fonları ile projeler geliştirdiklerini ifade ederek, “Fon kaynaklarını etkin kullanarak üyelerimizin ihtiyacı olan bilgi, beceri ve ihtiyaç duydukları ara eleman ihtiyacının karşılanması için çalışmalar yapmaktayız. Özellikle kalifiyeli eleman konusunda yaşanan sıkıntıların önüne geçilmesi için projeler geliştirilmekte, gerçekleştirilen projelerde oraklık, işbirliği ve deneyim paylaşımları ile destek sağlamaktayız” ifadelerini kullandı.

Girişimciliğin ve üretimin büyük bir sosyal fayda ile taçlandığı, özellikle kadın istihdamının arttırılmasına yönelik çalışmaların bu proje ile hayata geçeceğini dile getiren Beyaz, “Tekstilde iş gücü projesi, bir değer zinciri oluşturularak, ilimizin en büyük yatırımlarından biri olan Tekstil Kent içinde kalifiyeli eleman ihtiyacını bir nebzede olsa karşılamış olacaktır” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında eğitimlerin Vestel Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde verileceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ise, “120 kişiye, 120 saat üzerinden eğitimlerimizi Vestel Mesleki Teknik Anadolu Lisemizde vereceğiz. Eğitim giderleri, proje kapsamında yapılan planlamayla ödenecek. Burada hem insanlar eğitim görecek, hem istihdam sağlanacak hem de eğitim sonucunda başarılı olan kursiyerlerimize de özellikle tekstil kente çalışmaları kapsamında istihdam kapısı da açılmış olacaktır. Eğitim görenler sosyalleşmenin yanı sıra beceri de kazanmış olacaklar. Biz bu anlamda ilin ekonomisine katkı sunan herkese destek sunmaya hazırız” dedi.

Proje Danışmanı Yunus Yetkin ise slayt gösterisi eşliğinde yaptığı açıklamalarında proje ile ilgili bilgiler aktardı. 

 

Proje tanıtım programına İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, Ak Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Nuran Altan Göl, Yakup Aladağa, Adem Çiftçi, sivil toplum örgütü temsilcileri, okul müdürleri katıldı.

 

16-01-201716-01-201716-01-201716-01-201716-01-201716-01-2017

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.