VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenlerle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenlerle Kutlandı

Van’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çeşitli törenlerle coşkuyla kutlandı. Cumhuriyetin 93. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama programı kapsamında, ilk tören Valilik bahçesinde gerçekleştirildi.

İlk olarak Vali İbrahim Taşyapan, ardından Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülbasit Bildirici, Atatürk Anıtına çelenk sundular.

Sunuculuğunu Murat Demir ve Nurdan Klavuz’un yaptığı program, çelenk sunumunu takiben, Garnizon Komutanlığı Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla sona erdi.

Törene Van Valisi İbrahim Taşyapan, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin, Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülbasit Bildirici, İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şakir Sığınç, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Kurum Amirleri, STK temsilcileri katıldı.

 

 Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ikinci gününde Cumhuriyet Caddesi üzerinde düzenlenen törenle başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Van Valisi İbrahim Taşyapan, 100 yıl önce başlayan ve dört yıl süren 1. Dünya Savaşının Osmanlı Devletinin sonunu getirdiğini ve koca imparatorluktan Anadolu topraklarını kurtarabilmek için milletin canla başla mücadele vererek, Türkiye Cumhuriyeti devletini kurmayı başardığını belirtti. Cumhuriyetin 100 yaşına yaklaştığını ve bunun 70 yıla yakının milletin demokrasi mücadelesi ile geçirdiğini ifade eden Taşyapan, “Etrafımızda yaşanan olayları, komşu ülke ve yakın coğrafyalarımızda cereyan eden hadiseleri ve demokrasiye geçme sancıları yaşayan halkların çektiği sıkıntıları göz önünde bulundurursak, Türkiye Cumhuriyetinin, demokratik yönetimi altında büyük zorlukları aşarak fert başına düşen milli gelirini 10 bin doların üzerine çıkarması, kalkınmasını tamamlamaya çalışması, yetişmiş insan gücü ve son yıllarda yakaladığı istikrarlı büyümesi ile elde etmiş olduğu kazanımlar hiç küçümsenecek şeyler değildir. Bu cumhuriyeti kuran ve geliştiren kadroların ileri görüşlülüğü açısından da önemli bir göstergedir” dedi.

“Türkiye, bölgenin barış ve istikrarın vazgeçilmez ülkesidir”

Türkiye’nin demokratik kazanımlarının 78 milyona varan nüfusu, nitelikli insan gücü, yetiştirdiği teknokratları ve devlet adamlarıyla bölgesinde barış ve istikrarın vazgeçilmez aktörü, bütün bölgesel ve küresel hesaplarda denge unsuru ve etkili bir faktör olduğunu vurgulayan Taşyapan, “21’inci yüzyılın ilk çeyreğini yaşadığımız günümüzde, dünya yeni bir dönemin eşiğindedir. Bilgi teknolojilerinin baş döndürücü hızla geliştiği, iletişimin zaman ve mekân tanımadığı çağımızda; ekonomik, sosyal, kültürel, açık ve örtülü psikolojik harekatlar, kitle iletişim araçlarının desteğiyle büyük güçler tarafından dünyada ve bölgemizde pervasızca planlanıp icra edilmeye çalışılmaktadır. Sınırlarımızın hemen yanı başında, yakın ve kardeş coğrafyalarda yaşananları göz önüne aldığımızda devletimizin ve cumhuriyetimizin ne kadar kıymetli olduğunu açık bir şekilde görmekteyiz. Bütün bu olup bitenlerin arasında dimdik ayakta duran evsiz yurtsuz kalanlara kucak açan, onlara kol kanat geren, diplomatik girişimleri ile sorunların çözümünde farklı bakış açıları sunan, dünyanın büyük güçlerinin seyretmesine rağmen olağanüstü bir performansla bunu başaran bir Türkiye iyi ki var. Bugün Ortadoğu coğrafyası en sıkıntılı günlerini yaşamaktadır. Bu sıkıntıları aşabilmek için hem ekonomik, hem siyasi, hem sosyal ve hem de askeri açıdan güçlü olmak gerekmektedir. Bu vasıfları taşıyan ve bölgede bulunan nadir ülkelerden birisidir Türkiye Cumhuriyeti” ifadelerini kullandı.
Mevcut durumun bölge üzerinde hesap yapanların çok hoşuna gitmediğini dile getiren Taşyapan, “Ülkemiz ve insanımız üzerinde yapılan hesapları daha girift hale getirmektedir.

 

Bu oyunların bir sonucu olarak ülkemizde 15 Temmuz’da hain bir kalkışma tezgahlanarak sahneye konulmak istendi. Milletin dişinden tırnağından artırdığı imkanlarla donattığı, TSK içinde yuvalanan kökü dışarıda olan unsurlar, kendi efendilerinin emri ile onları memnun etmek için harekete geçtiler. Milletin birlik ve beraberliğini temsil eden Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşu ve milletin büyük bir ferasetle olaya el koyması ile bu hain ve çirkin hareket çok şükür akamete uğratılmıştır. Milletimiz, bin yıldır birlikte vatan yaptığımız bu topraklarda ortak ülkü ve hedeflerimiz doğrultusunda, modern-çağdaş bir demokrasi olma yolunda hızla ilerleyen cumhuriyetimizi, her türlü küçük kişisel hesapları bir yana bırakarak, küçük farklılıkların değil, büyük medeniyet ideallerinin peşinden giderek muhafaza edeceğini bütün dünyaya haykırmış ve büyük güçlerin oyunlarını bozabileceğini tarihe ve tüm dünyaya ilan etmiştir. Demokrasimiz güçlendikçe, kardeşliğimiz, huzur ve güven ortamımızı koruma ve devam ettirme irademiz güçlü bir şekilde devam ettikçe, ekmeğimiz ve aşımız da büyüyecek, çok çalıştıkça yarınlarımız bugünkünden çok daha güzel olacak, ekonomik ve siyasi istikrarımız sürdükçe bölgemizde ve dünyada sözü daha çok dinlenir, dostluğuna daha çok ihtiyaç hissedilir bir ülke olacağımız kesindir. Gelecekte cumhuriyetimizi tam demokrasinin egemen olduğu, anayasamızda ifadesini bulan insan haklarının sağlandığı laik, demokratik, sosyal hukuk devleti ilkelerini tam anlamıyla hayata geçirildiği bir ülke haline getirmek hepimizin üzerine düşen en önemli görevdir. Bunu başarırsak insanımız mutlu, ülkemiz müreffeh ve geleceğe ilişkin hesaplarımız daha sağlam ve gerçekçi olacaktır. Bu düşüncelerle cumhuriyetimizin kurucusu büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, devletimizin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese, bu uğurda can veren mübarek şehitlerimize ve kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımı arz ediyor, Yüce Allah’tan ülkemize dirlik, düzenlik vermesini, kardeşliğimizi bozmak isteyen hain düşüncelilere fırsat vermemesini niyaz ediyor, bayramınızı kutluyorum” şeklinde konuştu.
Şiirlerin okunduğu, halkoyunları ve tekvando gösterilerinin sunuldu kutlama, resmi geçit töreni ile sona erdi.
Tören sonunda askeri tören mangası, "şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları attı.

29-10-201629-10-201629-10-2016
29-10-201629-10-201629-10-201629-10-201629-10-201601-11-2016
29-10-2016
29-10-201629-10-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.