VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Van’da ‘kız çocuklarının okullaşma oranlarının arttırılması projesi’ yapıldı

Van’da ‘kız çocuklarının okullaşma oranlarının arttırılması projesi’ yapıldı

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali İşbirliği (IPA) programı kapsamında finanse edilen, özellikle kız çocuklarının okullaşma oranlarının arttırılması projesi (KEP-II) çalıştayı Van’da yapıldı.

 

Elite World Van Otelde başlayan ve üç gün süren çalıştayın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, “Babanlığımızca desteklenen kızların eğitime erişimi projesi 3. yılına girmekte. Bu yıl mart ayına kadar saha ziyaretleri ve çeşitli çalışmalarla devam edecek. Netice itibarıyla nihai amacımız tüm kız çocuklarımızın okula erişimini sağlayacak faaliyetleri inşallah sonlandırmış olacağız. Bir işe nasıl başlarsanız öyle de devam eder. Bizler Van olarak bu projeyi çok sağlıklı bir şekilde bugüne kadar yürüttük. Özellikle de ekiplerimiz bu anlamda hem velileri ikna etme hem de STK’ları bu sürece dahil etme konusunda ciddi çabalar ortaya koydular. Biz kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

“Eğitimin dışında kalan fertler, o toplumun en büyük ayıbıdır”
Çağımızda eğitimin dışında kalan fertlerin toplumun en büyük ayıbı olarak nitelendiren Kırekin, “Bu fertlerden en önemli unsur olarak gördüğümüz kızlarımızın eğitime erişiminin önünde engelleri kaldırmamak da toplumun ayıplarından bir tanesidir. Bu anlamda kızların okullaşması için önlerindeki engelleri her ne ise bunların mutlaka topyekûn olarak bütün paydaşlarımız tarafından ortadan kaldırılması gerekir. Bu anlamda bizlere düşende ilgili kesimleri ve paydaşlarımızı aydınlatmak, bilinçlendirmek ve kızlarımızın okullara erişimi hususunda engelleyici unsurları ortadan kaldırmak için onlara yardımcı olmaktır” ifadelerini kullandı.
İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, okul müdürleri ve okul rehber öğretmenlerin katıldığı çalıştay, Uzlaşmazlık Yönetimi Uzmanı Sevgi Binbir tarafından ‘Uzlaşmazlık Kavramı ve Türleri’ konusunda yapılan bilgilendirme ile devam etti.

27-10-201627-10-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.