VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gürpınar ilçesinde eğitim değerlendirme toplantısı yapıldı

Gürpınar ilçesinde eğitim değerlendirme toplantısı yapıldı

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçelerde düzenlenen eğitim değerlendirme toplantıları sürüyor.

Gürpınar Atatürk Ortaokulu konferans salonunda düzenlenen eğitim değerlendirme toplantısı, Gürpınar İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Seçkin’in ilçenin eğitim durumu ile ilgili yaptığı slayt sunumla başladı.

Gürpınar ilçesinde yeni yapılan okullar, pansiyonlar, ilçenin akademik başarı durumu, sosyal ve kültürel faaliyetler, projeler, kampanyalar,  veli-okul işbirliği, normal eğitime geçiş gibi konular hakkına bilgiler aktaran Seçkin, Gürpınar ilçesinin eğitim durumunun iyi bir noktada olduğunu söyledi.

Gürpınar İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Seçkin’in ardından genel bir değerlendirmede bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ise, Van’ın eğitim başarısında ilçelerin performanslarının etkili olduğunu belirterek, bu anlamda Gürpınar ilçesinin Van’ın başarı oranına iyi bir katkısı olduğunu söyledi.

Her anlamda Gürpınar ilçesinin iyi bir sinerji oluşturduğunu belirten Kırekin, “10 Bin öğrencisi ile Gürpınar ilçemiz eğitimde iyi bir yere sahip. Başarı oranı da bir o kadar iyi. Bu anlamda ben emeği geçenleri kutluyorum. Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip bir ilçe. Dağınık yerleşim olması hasebiyle bazen dezavantaj yaşıyoruz. Ama iletişim kanalları iyi olunca mesafeler yakınlaşıyor. Nitekim rakamlar ve göstergeler de bunu gösteriyor. Bu da burada iyi bir sinerjinin oluştuğunu gösteriyor. Bu sinerji eğitime sirayet edince bir başarı kültürü oluşuyor. Son iki yılda eğitimcilerimizin büyük gayreti ile ilçemiz iyi bir noktaya geldi. Bu kültür ilçede oluşunca başarı katlanarak devam eder. Gürpınar bizim için önemli bir ilçe. Dinamik, hareketli bir ilçe. İyi bir yönetim anlayışı sergilediğimiz vakit, başarıyı elde etmiş oluruz” dedi.

“Eğitimde üç temel hedefimiz var”

Gerek hükümetin gerek bakanlığın eğitimde önemli üç temel hedef belirlediğini belirten Kırekin, bu hedefleri Van ilinde de başarıya ulaştırmak için yoğun bir çalışma sergilediklerini söyledi.

Normal eğitime geçiş, okullaşma oranı ve akademik başarı hedeflerini yerel düzeyde de hayata geçirmek için eğitimde adeta seferberlik ilan ettiklerini söyleyen Kırekin, “Birinci hedefimiz normal eğitime geçiş süreci. Normal eğitime geçişte Gürpınar ilçesi yüzde yüze ulaşmış tek ilçemiz. Bundan dolayı Gürpınar ilçemizin yöneticilerini tebrik ediyoruz. Hedefimiz 2019 yılına kadar Van genelinde bu sürece tamamen geçmektir. İkinci hedefimiz ise okullaşma oranında Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmaktır. Bu anlamda da Van ili iyi bir durumda.  Üçüncü hedefimiz ise akademik başarıdır. Van’ın akademik başarısı içinde birçok çalışma yapıyoruz. Öğrencilerimizin sadece sınav başarısı değil, her yönüyle de donanımlı olması önemlidir. Bu manada okul idarecilerimizin rolü çok büyüktür. Eğitimde projelere de çok önem veriyoruz. Van ili proje bazında Türkiye genelinde ilk sıralarda yer alıyor. İlçelerimizde bu alanda daha fazla gayret bekliyoruz. Öğrencilerimizi her yönüyle donatmalıyız ki, topluma faydalı bireyler yetiştirmiş olalım. Davranışlarımız ve eylemlerimiz öğrencilerimize birer örnektir. Çocuklarımız bir çok şeyi öğretmenden, okul idarecilerinden öğrenir. Sizler çocuklarımız için birer rol modelsiniz. Eğitime yönelik genel analiz değerlendirmesi açısından  bu tür toplantıları önemsiyoruz ve sürekli yapmaya gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Kırekin’in ardından İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Celal Gezici, genel bir değerlendirmede bulunurken, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Ermiş, din öğretiminin gerekliliği, önemi ve imam hatiplerle ilgili genel bilgiler verdi.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Burhanettin Elçi, ortaöğretim ile ilgili,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şahin Uçkan ise taşımalı eğitim konusunda bilgiler aktadır.

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Celal Gezici, Gürpınar İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Seçkin, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Şakir Sığınç, Metin Ermiş, Burhanettin Elçi, Gürpınar İlçe Şube Müdürleri ve Gürpınar ilçesinde görev yapan okul müdürleri katıldı.

 Eğitim değerlendirme toplantısının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü heyeti, Gürpınar Kaymakamı ve Gürpınar İlçe Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı’yı makamında ziyaret ederek, fikir alışverişinde bulundu.

16-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-2018

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.