VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“ Güçlü Türkiye İçin Mesleki Eğitim” tanıtımı Van’da başladı

“ Güçlü Türkiye İçin Mesleki Eğitim” tanıtımı Van’da başladı

Türkiye’nin 81 ilinde mesleki eğitimin tanıtılmasına yönelik yapılan çalışmalar çerçevesinde Van merkez ve ilçelerde ”Güçlü Türkiye için Mesleki Eğitim” sloganıyla tanıtım çalışmaları başladı.

Bu kapsamda hazırlanan bez afiş, afiş, billboard, el broşürü ve kamu spotu gibi materyaller Van merkez ve ilçelerde yapılan çalışmalar ile tanıtımlar start aldı.

Kampanya çerçevesinde, kurum ve kuruluşlara gönderilen tanıtım materyallerinin dağıtımının yapılarak bunların uygun yerlere asıldığını belirten İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Mustafa Danışman, “ Güçlü Türkiye İçin Mesleki Eğitim “sloganıyla başlatılan tanıtım çalışmasının Van’da başladığını söyledi.

“ Güçlü Türkiye İçin Mesleki Eğitim” sloganıyla Van’da çalışmalarına başladıklarını belirten Danışman, “Bu yöndeki çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Bakanlık tarafından gönderilen materyalleri gerekli yerlere astık. Van merkezde ve tüm ilçelerimizde bez afişler astık, broşürler dağıttık. Ayrıca tüm 8. Sınıf öğretmen ve rehber öğretmenleri de işin içine katarak veli ve öğrencilere doğru meslek seçimi için çalışmalar yürütmesini istedik. Amacımız geleceğimizin teminatı olan sevgili öğrencilerimizin mutlu olacakları mesleği seçmek, ülkenin gelişmişliğine katkı sunacak yetenekli öğrencileri mesleki eğitime yönlendirmek, teknolojiyi yakından takip eden yetenekli öğrencilerin ortayı çıkmasını sağlamaktır. Bu çerçevede ilimizde 50 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 3 Mesleki Eğitim Merkezi ile öğrencilerimize eğitimler verilmektedir. Mesleki eğitim veren okullarımızda 12. Sınıfta işletmeye giden öğrencilere ayrıca devlet desteği sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz asgari ücretin net tutarının %30’u kadar ücret almaktadır. Öğrencilerimiz uluslararası “EURUPASS’ sertifika eki” ne de sahip olabilmektedir” ” şeklinde konuştu.

Mesleki eğitimin avantajları ise şu şekilde sıralandı

MESLEKİ EĞİTİM VEREN OKULLARI TANIYOR MUSUNUZ?

MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİNDE;

-Adresinize yakın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine kayıt olabilirsiniz.

-52 alan 204 dalda Mesleki Eğitim alabilirsiniz.

-12. Sınıflarda 2 gün okulda teorik eğitim, 3 gün işletmede beceri eğitimi alabilirsiniz.

-Teknisyenlik ünvanı alabilirsiniz.

-Diploma alabilir ve üniversiteye gitme imkanına sahip olabilirsiniz.

-Kız öğrencilerimize uygun meslek liselerimizde bulunmaktadır.

-Kendi işinizi kurduğunuzda KOSGEB’ den 50 bin TL’lik hibe alabilirsiniz.

-İşkur’ un İşbası Eğitim Programlarına başvurarak deneyiminizi arttırabilirsiniz.

-Yeterliliklerinizi gösteren uluslararası “EUROPASS Sertifika eki” ne sahip olabilirsiniz.

-İşyeri açma belgesi alarak kendi iş yerinizi açabilirsiniz.

-İş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanabilirsiniz.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNDE;

-Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurarak, işletmeyle sözleşme imzalayıp Devlet tarafından sigortalanarak Devlet desteği almaya başlayabilirsiniz.

-27 Alan 131 dalga mesleki eğitim alabilirsiniz.

-Haftada 1 veya 2 gün okulda teorik eğitim, 4 veya 5 gün işletmede beceri eğitimi alabilirsiniz.

-Eğitimleriniz sonunda kalfalık ve ustalık belgeleri alabilirsiniz.

-Açıköğretim kurumlarında fark derslerini tamamlayarak diplomaya ve üniversiteye gitme imkanına sahip olabilirsiniz.

Mesleki Eğitim ile Öğrencilerimiz Daha Mutlu, Ülkemiz Daha Güçlü

*Çırak öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda güvenilir ortamlarda iş imkanına kavuşmasına olanak sağlayacağız.

*Çırak öğrencilerimiz hem öğrenecek hem de para kazanacak.

*Çırak öğrencilerimize, asgari ücretin yüzde otuzundan az olmamak kaydıyla ücret ödenecek,

*Çırak öğrencilerimize ödenecek ücretin üçte ikisini devletimiz karşılayacak. Böylece esnaf ve sanatkarlarımızın yükü hafiflemiş olacak,

*Çırak öğrencilerimiz mezun olduktan sonra ustalık ve iş yeri açma belgesi alacak ve isterlerse kendi iş yerlerini açarak hayallerini gerçekleştirebilecek,

*Çırak öğrencilerimiz isterlerse fark derslerini tamamlayarak meslek lisesi diploması alabilecek ve üniversite sınavlarına girebilecek.

*Meslek lisesi öğrencilerimizi, atölyede eğitim aldığı 10,11,12. Sınıflarda iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacak.

21-03-201821-03-2018

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.