VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışması’ düzenlendi

‘Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışması’ düzenlendi

Milli eğitim Bakanlığı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde düzenlen Anadolu İmam Hatip Liseleri arası ‘Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışması’ Van’da yapıldı.

Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde düzenlenen il birinciliği yarışmasına, İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Tuşba Belediye Başkan Vekili Ziya Nurses, Tuşba Belediye Başkan Yardımcısı Necati Yertürk, İpekyolu İlçe Müftüsü Sacit Emiri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Orhan Bedir, İl Milli Eğitim Din Hizmetleri Şube Müdürü Fesih Vural, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.


Yukarı Nurşin Camii’nde düzenlenen programda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, hayırlı işe vesile olanlara teşekkür ederek, konuşma sanatının biraz zor olduğunu ifade ederek, “Toplumların önderleri, öncüleri şüphesiz hatipler olmuştur. İslamtoplumunda ise hem imamlar, hem imamların yanında hatipler hep öncü olmuşlardır. Kitleleri, amaçları uğruna sürükleyen, onlara rehberlik eden yüreklerinin en derinliklerinden gelen sözlerle onları aydınlatan şüphesiz imamlar ve hatiplerdir. Bizde ilimizde bulunan liselerimizde aktif görevli olan imam ve hatipleri, hem yetiştirmek, hem de üst öğrenimlere kazandırmak için bu tür yarışmalar düzenliyoruz. Minberde bu kardeşlerimizin performanslarını ölçmek, geleceğe olan yönelimlerini belirlemek için bugünburadayız. Güzel hutbe okudular. Güzel hatiplik yaptılar. Organizasyonda bize destek veren İl müflüğümüze, okullarımıza teşekkür ediyoruz. Yüce Rabbim bu güzel yarışmaları, bu güzel görevleri her daim bizlere nasip etsin” şeklinde konuştu.
İl Müftüsü Nimetullah Arvas ise yaptığı konuşmada, genç imam hatiplerin bir nesli, bir asrı, bir dönemi devr alacağını belirterek, “Hitabet çok önemlidir. İmam Hatipli kardeşlerimiz bu hususlarda kendilerini yetiştiriyorlar. Bu hatiplerin yetişmesinde gösteren ilgiden dolayı İl Milli Eğitim Müdürümüze ve eğitim camiasına teşekkür ediyoruz” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından genç hatipler, minbere çıkarak hutbe okudu. Hutbe okuma yarışmasında ilk üçe giren öğrencilere altın, diğer öğrencilere ise çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca yarışmada birinci olan Van Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yümmühan Arslan, Cuma hutbesi okudu.

07-03-201607-03-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.