VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Geleceğimizin gözüyle güvenilir gıda çocuk resim yarışması” ödül töreni gerçekleşti

 “Geleceğimizin gözüyle güvenilir gıda çocuk resim yarışması” ödül töreni gerçekleşti

Van İl Tarım Müdürlüğü’nde düzenlenen ödül törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, Tarım İl Müdürü Fevzi Altuner, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Başkanı Vedat Doğan, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Ötül töreni öncesi kısa bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, günümüzde tüketilen gıdaların insan sağlığı açısından önemine değindi.

Tüketilen ürünlere çocuk gözüyle bakmanın, bunu gelecek nesillere bilinç oluşturma ve aşılama anlamında yapılan resim yarışmasını güzel bir çalışma olduğunu belirten Kırekin, “Anlamlı bir resim yarışması oldu. Sağlıklı toplum, sağlıklı nesil buna bağlı olarak sağlıklı gıdaların üretimi ile ilgili Tarım Bakanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığımız ile yürüttükleri görsele dayalı çocukların duygularını çok güzel bir şekilde ifade ede bildiği bu yarışma çok önemli. Belirli bir yaştan sonra insanlarda sağlık problemleri baş gösteriyor. Bu rahatsızların birçoğu sağlıksız beslenmeden kaynaklanıyor. Beslenme ile ilgili hastalıkların temel kaynağı beslenme kültürü ve beslenme şeklinden ortaya çıkıyor. Gıdanın gerek hijyenik durumu, gerek görsellik durumu, üretim aşaması, paketleme aşaması, birçok bileşeni içeren durumu acaba bizim çocuklarımız nasıl gözlemliyor. Günlük tükettiğimiz gıdaların çocukların gözünde nasıl bir ifadesi var bunu görmemiz gerek. Aşinalık, farkındalık oluşturması anlamında yapılan yarışmanın önemi büyüktür. Çocuklarımız güzel resimler yaptılar. Ben bu önemli yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen başta Tarım İl Müdürümüze, ekibine, öğretmenlerimize, öğrencilerimizin anne ve babalarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 “Gıda güvenliği günümüzün en önemli konusu”

Sağlıklı ve güvenilir gıda üretiminin günümüzün en önemli konusunu olduğunu belirten İl Tarım Müdürü Fevzi Altuner ise, bilinçli bir toplum yetiştirme anlamında düzenlenen resim yarışmasının önemli olduğunu söyledi.

Günümüzde hastalıkların bir çoğunun sağlıksız beslenmeden kaynaklandığını belirten Altuner, “Gıda güvenliği konusunda bir resim yarışması düzenlendi. Resim yarışmasında kız öğrenciler çoğunlukta. Kız öğrencilerinin çok olması  bizi sevindirdi. Bu da şunu gösteriyor; kız öğrencilerin bu husustaki marifetleri erkek öğrencilere nazaran burada da kendisini gösteriyor. Bilindiği gibi gıda güvenliği günümüzün en önemli konusu haline geldi. Hastalıkların birçoğu riskli gıda tüketmekten, sağlıksız beslenmeden kaynaklanıyor. Yakalandığımız hastalıklardan dolayı tedavi olmak için milyonlarca liralık tedavi masraflar yapıyoruz. Son derece üzücü bir şey. Bunun tek çaresi sağlıklı, güvenilir gıda tüketmektir. Bakanlığımız diğer kurumlarla iş birliği yaparak bunu sağlamaya çalışıyor. Tabi gıda üretiminin her aşaması kontrolü gerektiler bir süreç. Bu süreçte hepimize görevler düşüyor. En küçük çocuğumuza kadar üzerine düşen görevler olabiliyor. Alo 174 hattını kurarak karşılaşılan sorunlar, sağlıksız gıda üretimi konusunda ihbar hattı oluşturduk. Bu ihbarlar doğrultusunda, denetimler gerçekleştiriyoruz. Gereken tedbirleri alıyoruz. Gıda ile ilgili istismarlar olabiliyor. Bu yüzden geleceğin gözüyle çocuklarımızda bu bilinci oluşturmak için bu tür organizasyonlar son derece önemli. Bu yarışmada benzer bir şekilde güzel resimler yapıldı. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından resim yarışmasında dereceye giren ilk üç öğrenciye çeşitli hediyeler verildi.

 

 16-06-201616-06-201616-06-201616-06-201616-06-201616-06-201616-06-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.