VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Feqiyê Teyran Kültür ve Sanat Festivali Bahçesaray İlçemizde Düzenlendi.

Feqiyê Teyran Kültür ve Sanat Festivali Bahçesaray İlçemizde Düzenlendi.

Feqiyê Teyran Kültür ve Sanat Festivali´nin 5.´si Bahçesaray ilçesinde düzenlendi. Festivalde konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, Feqiyê Teyran´ın bu toprakların yetiştirdiği büyük bir tasavvuf aşığı, mutasavvıf ve aynı zamanda halk aşığı olduğunu söyledi.

 

Programa; Van Valisi İbrahim Taşyapan ve Saygıdeğer Eşleri, Bahçesaray Kaymakamı Tarık Açıkgöz, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl, Kurum Amirleri ve Vatandaşlar Katıldı.

Van Valiliği, 1590- 1660 yılları arasında yaşayan, asıl adı Muhamed olan Osmanlı Kürt şair, masal ve destan yazarı Feqiyê Teyran adına düzenlenen Kültür Festivali kapsamında Bahçesaray ilçesine gelen Vali İbrahim Taşyapan ile eşi Nesibe Taşyapan, ilk olarak Feqiyê Teyran Türbesi´ne geçti. Taşyapan çifti, burada Kur´an-ı Kerim tilaveti dinleyip dua etti. Çıkışta türbe bahçesinde Bahçesaray Kaymakamlığı ile İl Müftülüğü tarafından düzenlenen ve imam Ahmet Hüsrev Koyuncu´nun 30 eserinden oluşan Hüsn-i Hat ve ebru sergisinin açılışını yaptı. Sergiyi gezen Vali Taşyapan ve beraberindekiler daha sonra Feqiyê Teyran´ın Kartal Mahallesi´nde bulunan evini ziyaret ederek, İl Müftülüğü Tasavvuf Müziği Ekibi´nin def gösterini izledi. Vali Taşyapan ve beraberindekiler gösteriden sonra ilçe merkezine gelerek "5. Feqiyê Teyran Kültür ve Sanat Festivali´nin" açılışına katıldı.

 

Program öncesi vatandaşlarla sohbet edip çay içen Vali Taşyapan, buradan programın yapıldığı alana geçti. Kur´an-Kerim tilavetiyle başlayan anma programın açılış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamı Tarık Açıkgöz, Feqiyê Teyran hakkında bilgi vererek bölge için önemine değindi. Kaymakam Açıkgöz´ün ardından konuşan Vali Taşyapan, Feqiyê Teyran´ın bu toprakların yetiştirdiği büyük bir tasavvuf aşığı, mutasavvıf ve aynı zamanda halk aşığı olduğunu belirtti.

 

 

Çeşitli etkinliklerle devam eden festivalde, Feqiyê Teyran´ın hayatının ve özellikle suyla olan diyaloğunun anlatıldığı "su kasidesi" okundu. Program, def gösterisi, ilahi ile ney dinletisi ve İl Müftüsü Nimetullah Arvas´ın verdiği "Müküste Medrese Geleneği ve Tasavvuf Hayatı" konferansı ile son buldu.


Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.