VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fen ve Teknoloji Öğretmenlerine yönelik çalıştay düzenlendi

İlimizde görev yapan Fen ve Teknoloji Öğretmenlerine yönelik Araştırmaya Dayalı Bilim Eğitiminde Değerlendirme Stratejilerinin ikinci Çalıştayı projenin Türkçe yürütücüsü olan Hacettepe Üniversitesi ve Hacettepe Steam Maker Lab ekibi tarafından VASEM’de gerçekleşti.
Fen ve Teknoloji Öğretmenlerine yönelik çalıştay düzenlendi

Van Sürekli Eğitim Merkezi VASEM’de iki gün boyunca gerçekleştirilen SAILS Projesi çalıştayı, Fen Bilimi öğretmenlerini bilimi sorgulamaya dayalı öğretebilmelerinin yanı sıra, öğrencilerin bu yöntemle öğrenmelerini değerlendirmede yetkinlik ve özgüven sahibi olmaları konusunda hazırlamayı amaçlamaktadır.
Öğrencilerin araştırma ve sorgulama becerilerini geliştirmeyi ve değerlendirmeyi hedefleyen bu proje kapsamında Van merkez ve ilçelerde görev yapan Fen Bilimi öğretmenlerine uygulamalı olarak Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Gökan Kaya ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Görevlisi Metin Şardağ tarafından eğitimler verildi.
Avrupa’nın birçok ülkesinde uygulanan proje, Türkiye’de de aynı zamanda birçok ilde hayata geçiriliyor.
Projenin amacı, Avrupa genelinde orta öğretim ve lise düzeyinde (12-18 yaş arası öğrenciler) öğretmenlere bilim eğitiminde araştırmaya dayalı bir yaklaşımı benimserken destek olmaktır. Bu amaca ulaşmak için hizmet içi ve hizmet öncesi öğretmen eğitimi kapsamında ADBE ile ilgili mevcut materyaller ve modeller kullanıldı. SAILS proje ortakları ADBE müfredatını uyarlayarak kendi ülkelerindeki öğretmen eğitiminde uygulamanın yanında SAILS projesi, ADBE beceri ve yetkinlikleri değerlendirebilmek için uygun stratejiler ve mekanizmalar geliştirecektir. SAILS, fen bilimleri öğretmenlerini, bilimi araştırmaya/sorgulamaya dayalı öğretebilmelerinin yanı sıra, öğrencilerin bu yöntemle öğrenmelerini değerlendirmede yetkinlik ve öz güven sahibi olmaları konusunda hazırlamayı amaçlamaktadır. Bütünsel bir uygulama yaklaşımı kapsamında sürdürülebilir bu ADBE modeline ancak bunları sınıf içi pratiğe dönüştürebilmek için gerekli olan bileşenleri (Örneğin öğretmen eğitimi, öğretim programı, ölçme ve değerlendirme kapsamındaki bir ADBE pedagojisi) dikkate alınarak ulaşılabilir. SAILS projesi ortakları, on iki ülkede ADBE ile ilgili öğretmen eğitimi çalıştayları düzenleyecekler ve kuracakları bir uygulama topluluğu ile öğretmenlerin deneyimlerini paylaşmalarının yanında öğretme, öğrenme ve değerlendirme için sorgulama yaklaşımlarının pratik uygulamalarını da paylaşmalarının cesaretlendirildiği sürdürülebilir bir modeli teşvik edeceklerdir.
Çalıştay sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin tarafından öğretmenlere katılım sertifikası verildi.

 

24-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-201524-12-2015

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.