VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelleri Aşıp Meslek Sahibi Oldular

Engelleri Aşıp Meslek Sahibi Oldular

Van´da yürütülen Engelleri Aşıyorum, Mesleğimle Buluşuyorum Projesi kapsamında eğitim alan engelli öğrenciler, meslek sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) desteğiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yürütülen Engelleri Aşıyorum, Mesleğimle Buluşuyorum Projesi, Van Valisi İbrahim Taşyapan´ın da katıldığı toplantıyla tanıtıldı.

Vali Taşyapan, toplantıda yaptığı konuşmada, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Konya Beyhekim Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinde Cam Seramik, Saç Bakım, Konaklama Seyahat ve Ahşap Doğrama atölyeleri kurulduğunu belirtti.

Projenin 23 yaş üzeri örgün eğitimin dışına çıkmış engelli kişileri kapsadığını belirten Taşyapan, "Kurslardan 26 kardeşimiz mezun oldu, 57 kardeşimiz de devam ediyor. Bu okulumuzda güzel kardeşlerimiz güzel şeyler üretiyor." dedi.

Taşyapan, projenin "Engelleri Aşıyorum, Mesleğimle Buluşuyorum" gibi çok güzel bir isim taşıdığına işaret ederek, "Engellerimizin eğitimi özeldir, dolayısıyla toplum olarak onlara ne kadar sahip çıkabilirsek, onların eğitimlerini ne kadar üst düzeye çıkarabilirsek, onları sosyal hayatın içine ne kadar çekebilirsek modern ve çağdaş toplum olduğumuzun da ölçüsü o kadar yükselecektir." diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin ise engelli bireylerin toplumun en önemli unsurları olduğunu belirtti.

Kırekin,  engelli bireylerin hayata daha sağlam tutunmalarını sağlamak üzere hayata geçirilen projenin kapanış toplantısında, engelli bireylerin de üretebilecekleri değerlerle topluma anlam kazandırabileceklerini göstermek adına toplandıklarını ifade ederek, projeye katkıda bulunan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Proje Koordinatörü İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl de amaçlarının, özel eğitim öğrencilerinin atölyelerde alacakları eğitimle meslek sahibi olmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Katılımcılar mutlu

Engelli kızı Merve Doğan´ın kursa katıldıktan sonra hayatının değiştiğini, bunun kendi yaşamlarına da katkı sağladığını anlatan baba Ferman Doğan, projeyi hazırlayan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Doğan, kızının aldığı eğitimle becerilerinin geliştiğini ifade ederek, "Kızım bu kurslara gittikten sonra çok becerikli oldu. Ellinden çok güzel işler çıkıyor. Kendini de çok güzel bir şekilde geliştirdi, daha önce yapamadığı şeyleri şimdi çok iyi bir şekilde yapabiliyor. Biz de bunları gördüğümüz zaman ailesi olarak çok seviniyoruz. İleri ki zamanda yine devletimizin desteği ile kızımıza bir iş yeri dahi açabiliriz. Ürünlerini bize gösterdiği zaman dünyanın en mutlu insanları oluyoruz." diye konuştu.

Öğrencilerden Kajin Tek de arkadaşları gibi kendisinin de ortaya çıkan ürünlerle mutlu olduğunu belirterek, meslek sahibi olduktan sonra hedefinin iş yeri açmak olduğunu söyledi.

 İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl koordinatörlüğünde yürütülen SODES projesinin kapanış yemeğine, Vali İbrahim Taşyapan ve eşi Nesibe Taşyapan, Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Kamu Kurum Amirleri, öğrenciler, velileri ve basın mensupları katıldı.

 

16-12-201616-12-201616-12-201616-12-201616-12-201616-12-201616-12-2016
 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.