VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Sağlık Hareketi Başlıyor

Eğitimde Sağlık Hareketi Başlıyor

Van Valiliği koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde yürütülecek Eğitimde Sağlık Hareketi projesi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Edremit Uygulama Otelindeki toplantıya Vali Ozan Balcı, Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu, YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenay Baydaş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Tevke, İl Sağlık Müdürü Muhammed Tosun, kaymakamlar, ilçe milli eğitim ve sağlık müdürleri ile sağlık personelleri  ve öğretmenler katıldı.

Projenin sunum eşliğinde tanıtımının yapılmasının ardından konuşan Vali Ozan Balcı, projenin çok önemli olduğunu belirterek, anaokulundan 6. Sınıfa kadar tüm öğrencilerin taramadan geçirileceğini söyledi.

ÖNEMLİ OLAN SONUCA VARMAK

Örnek bir projenin hayata geçirildiğini vurgulayan Vali Ozan Balcı, "Aslında taramayı herkes yapıyor. Bu projeyi farklı kılan sonuç elde etmek. Çocuklarımıza ağız diş, görme, ortopedik, işitme, obezite, çölyak, Akdeniz anemisi ve romatizmal hastalıklarla ilgili taramalar yapılacak. Un, tuz ve şekerin dengeli kullanılması konusunda eğitim verilecek. Sağlık sorunu olan çocuklarımız tespit edilecek, sonuna kadar takip edilerek tedavileri yapılacak. Çocuklar bizim canımız, ciğerimiz en değerlilerimiz. Projede görev yapacak çok çalışkan diş hekimlerimiz, doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız var. Hastanelerimizde anında müdahale edebilecek teknik imkanlarımız çok iyi. Biz kendi çocuğumuza nasıl davranıyorsak bize emanet olan çocuklara da aynı şekilde davranacağız. Örneğin dişle ilgili bir sorun tespit edildiyse, öğrenciye randevu alınıp ailesine bildirilecek ve takibi yapılacak. Tedavi edilecek. Yani asıl amaç çocukların sağlıklı bireyler olarak yetişmesini sağlamak. Böylece memlekete, millete, çocuklara, ülkemizin geleceğine katkı sağlamış oluruz. Görme, ortopedik anlamda da çok küçük dokunuşlarla çocuklarımızın yaşamını değiştiririz. Eğitim demek, sağlık demek, insan demektir. Memleketini, milletini seven herkes bu projeyi sahiplenmeli." dedi.

ÖRNEK PROJE OLACAK

Projenin kurulacak iyi bir sistemle başarıya ulaşılacağını dile getiren Vali Ozan Balcı, "Hep birlikte çalışarak başarıya ulaşacağız. Öyle bir uygulayalım ki projemiz, Türkiye'ye örnek olsun. Memleketin, milletin geleceğini hazırlayacak iki  güzide sınıf el ele veriyorsunuz. Bizim görevimiz de sizlere destek vermek ve önünüzü açmak." İfadelerini kullandı.

 

06-10-202206-10-202206-10-202206-10-2022

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.