VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde İyi Örnekler Projesi Start Aldı

Eğitimde İyi Örnekler Projesi Start Aldı

 

‘Eğitimde İyi Örnekler’ Projesi Start Aldı


İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘Eğitimde İyi Örnekler’ projesinin startı verildi. Proje kapsamında ‘Başkanımız Gençlerle Buluşuyor’ konferansının ilki Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi. Konferansa, İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü M. Nuri Bekiroğlu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Araştırma Bürosu Görevlisi Nurcan Alpaslan, Hüseyin Çelik İmam Hatip Lisesi Müdürü Tekin Yürektürk ile çok sayıda öğrenci katıldı. Eğitime katkı sağlanması amacıyla düzenlenen konferansta Başkan Özgökçe, öğrencilere, ‘Toplumumuzda gençlerin yeri, yerel yönetimlerin eğitimdeki yeri, okul yıllarının verimli geçirilmesi ve değerinin bilinmesi, sorumluluk duygusu, ahlak ve manevi değerlerin insana kazandırdıkları, üniversite hedefine kitlenme, zamanın doğru kullanılması’ konularında bilgiler verdi. Hayatın gayesini ve manasını anlamayan, zamanı değerlendiremediğini belirten Başkan Özgökçe, zamanı değerlendiremeyenlerin ömrünü boşa geçirmiş olacağını kaydetti. “ZAMAN ELE GEÇEN İLAHİ BİR FIRSATTIR” 


Teknolojinin hayatımıza girmesiyle boş vaktin artmış olduğu günümüzde maddi konfor nispetinde artan huzursuzlukların, büyük ölçüde ‘Zamanı yönetme’ tarzımızdaki yanlışlıklardan kaynaklandığını dile getiren Başkan Özgökçe, “Hepimiz bildiğimizi zannettiğimiz, aslında hiçbirimizin yeterince bilmediği zamanın değerlendirilmesi konusu, zamanı iyi kullanmasını bilmekle neleri başarabileceğimizi de göstermiştir. Bugünkü batı ile doğunun farkını açıklamak için alt alta pek çok husus sıralanabilir; ama bütün bunların en başına, mutlaka zamanı iyi kullanmayı oturtmak gerekir. Bütün büyük başarıların altında bir anlık zamanı iyi değerlendirme çabası yatar. Dramlarımızın altında da bir anlık gafletimiz bulunmaktadır. Zaman ele geçen ilahî bir fırsattır. Her şeyin telafisi var; fakat düşünmenin telafisi yoktur” dedi.“ANNA BABAYA SAYGI MÜSLÜMANLIĞIN VE İNSANLIĞIN BİR GEREĞİDİR”
Ebeveyne saygı göstermek başta insanlığın sonra Müslümanlığın bir gereği olduğunun da altını çizen Başkan Özgökçe, öğrencilere anne ve babalarına saygı ve gerekli değeri göstermelerini istedi. İnsanlığı bozulmamış tüm toplumlarda ve yeryüzündeki bütün ahlaki sistemlerde anne baba ve aile ferlerinin saygıdeğer varlıklar olarak kabul edildiğinin altını çizen Başkan Özgökçe, “Dinimiz İslam anne ve babaya özel bir yer vermiştir. Hem Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerde hem de Peygamberimizin (sav) mübarek hadis-i şeriflerde bu kıymetli varlıklara saygı göstermek ve itaat etme üzerine vurgu yapılmıştır. Yüce Rabbimiz şöyle emretti, ‘Yalnız Allah´a ibadet edeceksiniz, ana-babalarınıza iyilik yapacaksınız. Şayet bunlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlarsa sakın onlara of dahi deme, yüzlerine bağırma, onlara tatlı söz söyle.’ Onlara, merhamet belirtisi olarak tevazu kanadını aç da, ya Rab, küçüklüğümde bana şefkat gösterdikleri gibi sen de onlara merhamet et. Diğer toplumlar sırf bir adet olarak anne babaya saygı gösterirken Müslümanlar olarak biz bunu Allah’ın bir emri olarak görüyoruz. Anne babaya itaatsizliği Allah’ın bir emrini hiçe saymak olarak düşünüp daha dikkatli davranıyoruz’’ ifadelerini kullandı.


Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediği konferansların her hafta Tuşba ilçesindeki bir lisede yapılacağı belirtildi. Lise öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek olan konferansın ardından üniversite öğrencilerine yönelik YYÜ’de geniş katılımlı bir konferans düzenlenecek.


Konferansın ardında bir selamlama konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ise, imam hatibin ruhuna uygun, imam hatiplere çok gönülden bağlı, imam hatip gençliğini her yerde ve her mekânda savunan, engelleri aşmak için gayret gösteren bir başkanı buraya davet ettiklerinden dolayı okul yönetimini kutladı. Bu tür etkinliklerin çok güzel bir örnek oluşturduğunu kaydeden Kırekin, “Ben buradaki güzel düşüncülerinden ötürü Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğümüzün AR-GE Bölümü görevlileri ile öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Başkanımız burada öyle güzel şeyler söyledi ki, öyle güzel düşüncülerde bulundu ki, ben başkanımızı tebrik ediyorum. Ayrıca sizleri böyle can kulağıyla dinleyen bu güzel öğrencilerimize de teşekkür ediyorum. Çok güzel sorular geldi, bu sorulardan biz de üzerimize düşeni aldık. Başkanımız da gereken açıklamalarda bulundu. Ben, buradaki bu etkinlik için gerçekten çok mutlu oldum. Ben, burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kullandı. 


Başkan Özgökçe’nin sunumunun ardından öğrencilerle soru-cevap şeklinde devam eden konferansın ikinci bölümü çok daha duygusal ve eğitime yönelik net mesajlar veren Başkan Özgökçe, Tuşba Belediyesi olarak eğitime tam destek sloganıyla yola çıktıklarını ve bu güne kadar okullara kitap desteği, bahçelerinin kilit parke veya BSK asfalt ile kaplama, çocuk oyun gurupları, okullara spor sahaları, kırtasiye desteği, okullar arası bilgi yarışması ve TEOG ile LYS deneme sınavları gibi eğitimin her kademesinde 2016 yılında da destek vermeye devam edileceğinin altını çizdi. 

 


Konferansın sonunda İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi adına Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ’ye bir plaket takdim etti. 

12-01-201612-01-201612-01-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.