VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimciler Başbakan Yıldırım’la iftarda buluştu

Eğitimciler Başbakan Yıldırım’la iftarda buluştu

İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, Başbakan Binali Yıldırım’ın 81 ilden yaklaşık 250 öğretmenin onuruna Çankaya Köşkü’nde verdiği iftara katıldı.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte 81 ilden gelen öğretmenlerle  Çankaya Köşkü´nde verilen iftarda bir araya geldi.

Başbakanın daveti üzerine Harun Koç ve İran Abi adlı öğretmenlerle birlikte iftar programına katıldıklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, genel bir değerlendirme toplantısının yapıldığı programın güzel geçtiğini söyledi.

Genç öğretmenlerimizin moral ve motivasyonları anlamında düzenlenen iftar programından dolayı Başbakan Yıldırım’a teşekkür ettiklerini belirten Kırekin, güzel ve verimli bir etkinliğin geçtiğini söyledi.

"Müfredata daha fazla önem vermemiz gerekiyor" 

Son 14 yılda eğitimin fiziki şartlarının çok geliştirildiğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, 250 binden fazla yeni dersliğin yapıldığını, derslik başına düşen öğretmen sayısının artırıldığını bildirdi. 

Bugün öğretmen sayısının 1 milyon civarında olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Allaha şükür, bizim zamanımızdaki 100 kişilik, 80 kişilik sınıflar ve ikili öğretim sistemi gittikçe azaldı. Birçok Anadolu şehrinde derslikler ortalama 30 öğrencinin altına düştü. Bunlar yeterli değil. Biraz daha müfredata, içeriye daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Öğrencilerimizin ezberden ziyade, geleceğe yönelik ilgilerini ve kabiliyetlerini ön plana çıkaracak çalışmaları bundan böyle yeni hükümet döneminde çok fazla önemsiyoruz. 

"Okullaşma oranımız neredeyse yüzde 100´e ulaştı" 

Türkiye´nin bütün gençlerine sahip çıkacak kuvvete eriştiğini dile getiren Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Yarınki Türkiye´yi hak ettiği itibara kavuşturmak için birinci önceliğimiz gelişmiş ülkelerle aramızdaki eğitim, öğretim açığını azaltmaktır, ortadan kaldırmaktır. Bu manada Türkiye son 14 yılda tarihi denilebilecek adımları gerçekleştirdi. Türkiye´de hiçbir çocuk haksız rekabete ve fırsat eşitsizliğine kurban edilmedi. Türkiye demokratikleştikçe eğitim sistemimizde de demokratikleşmiş, çoğulcu bir karakter gözükmeye başladı. Tek tipçi eğitim sona erdirildi, üniversite kapılarında en temel haklarını kullanmakta zorlanan gençler üzerindeki baskılar gittikçe azaldı. Türkiye´nin 81 vilayetinde en az bir üniversitemiz var. Üniversite kapıları bugün vatan evlatlarına daha fazla açıldı. Okullaşma oranımız neredeyse yüzde 100´e ulaştı. Türkiye zenginleştikçe eğitimle ilgili sorunlarımız da gittikçe azalıyor. Yüzyıllardır konuşulan beyin göçü artık geriye dönmeye başlamış, batının en kaliteli öğretim elemanları bizim üniversitelerimize gelmeye başlamıştır."  

"Nitelikli, mesleki eğitim şarttır" 

Eğitimde altyapı konusunda güzel mesafelerin alındığını belirten Başbakan Yıldırım, yurt genelinde ilkokuldan üniversiteye yaklaşık 25 milyon gencin eğitim gördüğünü, bir milyona yakın öğretmenin, 200 bine yakın akademisyenin onları geleceğe hazırladığını aktardı. 


27-06-201627-06-201627-06-2016

 

 

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.