VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimci Yazar Senai Demirci, öğretmen ve öğrencilerle buluştu.

Eğitimci Yazar Senai Demirci, öğretmen ve öğrencilerle buluştu.

Eğitimci Yazar Senai Demirci, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tuşba Belediyesi’nin katkılarıyla, “Yazarlarımız öğrencilerimizle buluşuyor” projesi kapsamında, Van’da konferans verdi.

Van Merkez İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda yapılan konferansa Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, İl Milli Eğitim Müdürümüzü Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

         Programda ilk söz alan Van İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl, öğretmenlere yönelik birçok güzel çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, "Her insanın en kıymetli varlığı en özel ve en güzel bakiyesi kendi canının parçası olan evladıdır. En güzel ve en özel varlıklarımızı geleceğe hazırlamak ve insani duygularla yetiştirmek üzere emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin toplumsal hayatta maddi ve manevi dünyamızda ne kadar önemli bir yer tutuklarını anlatmamıza gerek yoktur. Nesillerimizi sevgi dolu yüreklerinden aldıkları güçle, kuvvetle geleceğe taşıyan bu fedakâr kahramanlarımızı anmak ve toplumsal bir farkındalık oluşturmak adına İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizler bu yıl bir takım çalışmalar planlayıp düzenledik. Bu çalışmaları asla yeterli görmemekle birlikte bir ilk olması açısından da oldukça anlamlı buluyoruz. Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak başta Van Valiliği, YYÜ, il ve ilçe müftülüklerimiz, belediyelerimiz, özellikle Tuşba Belediyesi ile birlikte birçok etkileşim içerisinde bulunarak öğretmenlerimiz için esnaflarımızın ve diğer kuruluşlarımızın katkılarına yer verdik. Bu çerçevede bir kurul oluşturduk ve bu kurulumuz çok geniş kapsamlı çalışmalar yürütüyor" dedi.
          Daha sonra söz alan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, bir ülkenin geleceğinin gençlerden oluştuğunu vurguladı.

 

Gençlerin daha iyi yetişmesi için Tuşba Belediyesi olarak her türlü desteği verdiklerini belirten Başkan Özgökçe, "Rabbim nasip ettikçe inşallah değerli yazarlarımızı öğrencilerimizle buluşturacağız. Öğrencilerimizle bu deneyim, tecrübe, birikimlerini paylaşım noktasında inşallah hayatınıza yön verecek sizleri daima okuyan, gelişen ve memleketi için, insanlık için ve tüm dünya için gelecek adına her birinizin şuanda birer çok kıymetli Senai Demirci olduğunuzu, her birinizin potansiyel olarak gerçekten yetişip memlekete birer Recep Tayyip Erdoğan olabilecek, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Ancak bu gücün bu potansiyelin oluşabilmesi için öğrencilerin muhakkak okuyabilmesi ve tek dileğimiz olan yetişebilmeniz içinde bu zamanları dolu dolu geçirmeniz lazım" ifadelerini kullandı.

       DEMİRCİ, BEDİÜZZAMAN´IN HAYATINDAN VE ESERLERİNDEN ÖRNEKLER VERDİ
       Ardından konferansına başlayan Eğitimci-Yazar Senai Demirci, deneyim ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Konuşmasına Van´a minnet borcu olduğunu ifade ederek başlayan Demirci, "Van´a minnet borcumuz var. Benimde şahsen kişisel hayatımın kırılma noktasını Van´a borçluyum" dedi.
Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinın hayatından ve eserlerinden örnekler veren Eğitimci-Yazar Senai Demirci, "Bu geçmiş yüzyılın ve gelecek yüzyılın Kur´an sesi, vahi nefesi olmaya adamış bir isim Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin o kırmızı kitapları sayesinde ben ne olduysam oldum. Bir gün geçmişimden bu Erek Dağında herkesin fiziksel askeri zaferi kutladığı bir zamanda başka bir kaygıyla, çok özel bir sancıyla kıvranan o genç Said Nursi´nin çabalarının ürünüyüz. Van Kalesindeki Hor hor medresesinden, mağarada20´li yaşlarda, en fazla 30´lu yaşlarda bir delikanlının ayağı kayıp o uçurumdan düşerken, canım değil de davam deyişine Van Kalesi şahittir. Bakın yüz yıl öncesine kadar İngiliz sömürgeler bakanı ´Biz bu Osmanlıyı fiziksel olarak dağıttık, yendik yeneriz, ama milleti nasıl yeneceğiz. Bunun tek çaresi var. Ellerinden Kur´an-ı Kerim´i alacağız´ diyor. Bunu gazetelerde okuyan 20´li yaşlardaki delikanlı Said Nursi, Üstad Bediüzzaman Eline Kur´an-ı alıp, ´Ben de bu Kur´an´ın sönmez ve söndürülmez bir Nur olacağını bütün âleme göstereceğim´ diyor. Kur´an-ı Kerim´in sönmez ve söndürülmez dediği anda elini havaya kaldıran Bediüzzaman aslında güvendiği kendisi değil, Kur´an-ı Kerim´di. Biz o Kur´an-ı hala elimizde tutuyoruz" şeklinde konuştu.

 

27-11-201527-11-201527-11-201527-11-201527-11-201527-11-2015

 


 
 

 

 

 

 

 


 

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.