VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edremit/ Yıldırım Beyazıt Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Proje İçin Avrupa’ya Gittiler.

Edremit/ Yıldırım Beyazıt Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Proje İçin Avrupa’ya Gittiler.

Van-Edremit Yıldırım Beyazıt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 4 öğretmen ve Bilişim Teknolojileri, Elektrik- Elektronik Teknolojisi ve Tesisat İklim. Teknolojisi alanlarından toplam 35 öğrenci ile AB Ulusal Ajans Erasmus+  Programı kapsamında kabul edilen “AB Ülkelerinde Mesleki Eğitim Uygulamaları” projesi için 24/05/2015 ile 14/06/2015 tarihleri arasında Avrupa’daydı.

Proje kapsamında Hollanda’nın Tarihi ve turistik yerleri dışında birçok meslek lisesi ziyaret edildi. Öğrencilerimiz kendi alanlarında Hollanda’nın   “ROC TILBURG”  ve “ZADKİNE” adlı meslek liselerinde staj gördüler. Bu staj eğitimi içinde ülkemizde de uygulanmaya başlanan meslek lisesi kampüs sisteminde görülen merkez okul ve farklı semtlerdeki değişik alanlar hakkında bilgi alındı. Öğrencilerimizle ilgili alanlar hakkında yetkilerden geniş bilgiler alındı ve öğrencilerimize alanlarıyla ilgili uygulama çalışmaları yaptırıldı.

Ayrıca staj eğitiminin dışındaki zamanlarda ekip halinde Almanya (Köln), Belçika (Brüksel ve Anvers) ve Fransa (Paris) gezme fırsatı buldular ve geride unutamayacakları güzel anılar bıraktılar.

Proje hakkında bilgi veren Okul Müdürü Hakan İNAN: “Bu projemizin hem öğretmen hem öğrenci hem de sosyal çevre üzerinde olumlu etkiler bıraktı, farklı kültür, dil, yasayış ve eğitim durumlarının öğrenciye ve öğretmene çok şey kazandırdı. Özellikle yabancı dilin ne kadar önemli olduğunu gözlemledik. Hollanda gibi küçük bir Avrupa ülkesinin sanayi, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere tüm alanlarda ne kadar büyük işler başardığını gördük. Bu proje, bizim için çok iyi bir tecrübe oldu. Projenin, okulumuzdaki tüm öğretmen ve öğrencileri üzerinde olumlu katkı sağlayacağına inanıyorum. Eğitime bakış açısı değişen öğrencinin gelecekte mesleki alanda çok başarılı olacağını düşünüyorum. Ayrıca; bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen; başta Avrupa Birliği Ulusal Ajansı yetkilileri, katkı sunan Tesisat Öğretmeni Erhan AYTÜRK,  Proje Koordinatörü Abdulkerim Yiğit, Tarih Öğretmeni Müjgen GÜNEŞ, Bilişim Öğretmeni Zafer Osman ATASEVEN, Elektrik Öğretmeni Gökmen AYDIN, Tesisat Öğretmeni Muhammed KAYA ile okulumuz tüm AR-GE birimi öğretmenlerine, velilerimize ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Bu tip projeler ile ilgili çalışmalarda tüm öğretmenlerimize başarılar diliyorum”  dedi.

Proje ile ilgili görüşlerini dile getiren Proje Koordinatörü Abdulkerim Yiğit: ”Bu proje kapsamında öğrencilerimizin büyük çoğunluğu daha memleketlerinin dışına çıkmamışken Avrupa’yı görme fırsatı yakaladılar. Bu fırsatla öğrencilerimiz sosyal, kültürel ve mesleki açıdan büyük gelişmeler gösterdiler. Bu durum öğrencilerimizin ufkunu geliştirdi. Özellikle kız öğrencilerimizin kendilerine olan güvenleri oldukça arttı. Olaylara bakış açılarında inanılmaz değişiklikler oldu. Kültürler arası etkileşim ne kadar önemli olduğunun farkına vardılar. Öğrencilerimizin gözlerindeki mutluluğu bana görme fırsatı veren başta Türkiye Ulusal Ajansına, idareci ve öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Ayrıca Proje hakkında öğrencilerimizden M-Bil/11B sınıfından Recep ORAK: “ Hollanda’nın eğitim standartlarını gördük. Tüm öğrencilerin bu fırsatta yararlanmasını isterim ayrıca proje sayesinde yabancı dil konusunda gelişme gösterdim” dedi.

 

 T-Bil/11A Fatma KAHRAMAN ise “Avrupa teknoloji bakımında çok ileride bulunuyor. Ayrıca Avrupa tarihi ve turistik yerleri gördük. Çok sevindim. Hayata bakış açım olumlu yönde değişti. Yabancı dil konusunda çok çalışmamız gerektiğini fark ettim. Bu imkânları bize sağlayan tüm idareci ve öğretmelere teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum" dedi.


Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.