VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilerle buluştu

Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilerle buluştu

32. il müftüleri toplantısına katılmak üzere Van’da bulunan Van Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunu ve aynı zamanda Bursa Büyükşehir İl Müftüsü ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, mezun olduğu okulda öğrencilerle buluştu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ‘Hayata Anlam Katan Değerler’ projesi kapsamında Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen seminere katılan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, öğrencilere imam hatipli olmanın öneminden söz etti.

Okulun konferans salonunda düzenlenen seminere İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Orhan Bedir, Adem Çiftçi, Şube Müdürleri Mustafa Yol, Metin Ermiş, Tuşba ilçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani,  Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği(MÜSİAD)  Başkanı Kerem Baynal, okul yönetimi ve öğrenciler katıldı.

Seminer öncesi Van’a teşriflerinden dolayı Bursa Büyükşehir İl Müftüsü ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’a memnuniyetini dile getiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, “Çok değerli hocam, okul aile birliği başkanım, mesai arkadaşlarım ve günümüzün öznesi, değeri ve kıymetli öğrencileri hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Bu güzel gününüzde aranızdan olmaktan mutluluk duydum. Biz geçtiğimiz yıl Bursa ilimizi ziyaret ederken, sayın hocamızdan Van’a teşriflerini ve özellikle de öğrencilerimize yönelik bir seminer vermesi konusunda taleple bulunmuştuk. Kendisi de bize inşallah geleceğim demişti. Çok değerli hocamız bugün aramızdalar. Çok mutlu oldum. Sevgili öğrencilerimizin değerli hocamızın bilgilerinden, deneyimlerinden faydalanacaklarını umuyorum. Ben tekrardan kendisine ilimize hoş delginiz diyorum” şeklinde konuştu.

“Van Kadim bir şehirdir”

Aslen Vanlı olan ve aynı zamanda Van Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olan Bursa Büyükşehir İl Müftüsü ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Van’da olmaktan dolayı çok memnun olduğunu belirterek, fırsat buldukça memleketi Van’a gelmeye çalıştığını söyledi.

“Hasta olarak Van’a geldim, iki günde iyileştim” diyen Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Vanlı hemşehrilerinin kendisini misafir ettiklerinden dolayı teşekkürlerini belirterek, “Her zaman memleketimle iftihar etmişimdir. Geleneği, kültürü, misafirperverliği ile kadim bir şehirdir. Bu tür davetlere koşarak giderim. Hele memleketim olunca severek geldim. Van için her zaman Doğu’nun incisi denir. Gerçekten de Van çok kadim bir memlekettir’ dedi.

“İmam Hatipler ilmin kaynağıdır”

Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim önemi, İmam Hatiplerin değeri ve Peygamberlerin hayatlarından örnekler vererek, öğrencilere hitap eden Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, “İmam hatipler ilmin kaynağıdır. Bu okullarımız hem imam hem hatip yetiştiriyor. İmam; hayra, güzelliğe önder olmaktır. Peygamber Efendimizin vazifesini üstlenen demektir. Topluma rehberlik yapan demektir. Bu gün dünya, bu rehberliğe daha fazla ihtiyaç duymaktadır.  Bu okullarımız adeta bir potadır. Bu potada adeta öyle bir kıvama geliyoruz ki, yetişiyoruz ki, insanda önemli bir şekillenme sağlıyor. Karakter kazandırıyor. Bu yüzden imam hatipli olmak bir ayrıcalıktır. Sizlerle de bu fırsatın değerini bilerek hareket edin. Kendinizi bir alanda değil, birkaç alanda yetiştirin. Hedefleriniz ve idealleriniz olsun. Kur’an-ı Kerim’in önemini kavrayın. Ahlaki değerlere büyük önem verin” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, öğrencilere bilgi ve birikimlerini, günümüz insanının içinde bulunduğu durumu, Müslümanların yaşadığı problemlerin temel kaynağını ve imam hatip okullarının yetiştirdiği insan profilinden söz ederek,  önemli tavsiyelerde bulundu.

 Yaklaşık iki saat süren seminer, soru cevap şeklinde sona erdi.20-02-201620-02-201620-02-201620-02-201620-02-201620-02-2016 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.