VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Belgesi olmayan ağır işlerle çalışamayacak

Belgesi olmayan ağır işlerle çalışamayacak

Yapı sektöründe çalışacak meslek erbaplarının ağır işlerde çalışmak için mesleki eğitim kurslarına katılarak ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ alması gerektiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, bu belgeyi almayanların önümüzdeki yıllarda ağır işlerle çalışma yapamayacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapı sektöründe çalışan meslek erbaplarının mesleki niteliklerinin pekiştirmesi iş birliği protokolü kapsamında, Van’ın Tuşba ilçesi Vali Ali Paşa Mesleki Eğitim Merkezi’nde kurslar başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, kurslarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında 13 Nisan 2016 tarihinde yapılan protokol gereği  ‘Hayat Boyu Öğrenme’ şubesinin gerekli çalışmaları tamamlayarak, kısa sürede gerekli eğitimleri vermek üzere paydaşlarla yaptıkları planlama doğrultusunda 04.12.2016 tarihinde yani önümüzdeki Pazar gününden itibaren 40 saatlik kursun verilmeye başlanacağını belirtti.

Bir hafta sürecek kurs ile ilgili çalışmaların tamamlandığını belirten Kırekin, yapı sektöründe çalışan meslek erbaplarının bu eğitimi almaları için ilk olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurmaları gerektiğini belirtti.  Kırekin, kurslara başvuru yapan meslek erbaplarının sigorta ve prim ödemelerinin İş-Kur Müdürlüğü tarafından eğitimlerin ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verileceğini söyledi.

Yapı sektöründe çalışan meslek erbaplarını bu eğitimleri almak zorunda olduklarını kaydeden Kırekin, “Önümüzdeki yıllarda belgesi olmayan meslek erbaplarının her hangi bir yapı sektöründe çalışmaları zor olacaktır. Biz eğitimlerimizi şu an Mesleki Eğitim Merkezi ile Tuşba Vali Ali Paşa mesleki Eğitim Merkezi’nde vermeyi planladık. İhtiyaç halinde eğitim verecek merkez sayısını artıracağız. Van halkının bu konuya özen göstermesini diliyorum. Çünkü önümüzdeki yıllarda yapı sektöründe çalışmak isteyenler için bu belge büyük önem arz ediyor” şeklinde konuştu. 

 

 

02-12-2016

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.