VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başkale ilçesinde “Eğitim İstişare Toplantısı” yapıldı

Başkale ilçesinde “Eğitim İstişare Toplantısı” yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilçelere yönelik düzenlediği “Eğitimde İstişare” toplantıları devam ediyor.

Başkale İmam Hatip Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen eğitim istişare toplantısına İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve Başkale İlçe Koordinatörü Mücahit Tunç, Mesleki Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Mustafa Danışman, Taşımalı Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Şahin Uçkan, Temel Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü M. Şirin Atlı, Başkale İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmet Samsa ve okul müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü heyeti toplantı öncesi ilk olarak Başkale İlçe Kaymakamı ve Başkale Belediye Başkan Vekili Abdulselam Öztürk’ü makamında ziyaret etti.

Ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Başkale İlçe Kaymakamı Abdulselam Öztürk, ilçenin eğitim durumunun İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmet Samsa ile yeni bir ivme kazandığını söyledi.

Eğitimin meyvesinin geç alındığını belirten Kaymakam Öztürk, ilçede 5 bin lise çağı öğrencisinin olduğunu, fakat bunlardan sadece 2 bine yakın öğrencinin eğitime devam ettiğini söyledi.

İlçede meslek yüksek okulunun olmayışı, Anadolu lisesinin yokluğu ve eğitimli insan modelinin az oluşunun gençler üzerinde olumsuzluk etki yarattığını belirten Öztürk, özellikle lise çağı gençlerin okula devamlılık oranının olmayışının işsizlik vakasını da beraberinde doğurduğuna işaret etti. Binlerce lise çağı öğrencinin kedilerine iş başvurusu yaptığını ifade etti.

İlçeye has, istihdama yönelik yeni projeler ve yeni alanlar açmak için farklı çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekleyen Kaymakam Öztürk,  özellikle bitki ve tarıma dayalı çalışmalar yürüteceklerini kaydetti.

Kaymakamlık ziyaretinin ardından Başkale İmam Hatip Anadolu Lisesi konferans salonuna geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğü heyeti, burada okul müdürleri ile eğitim istişare toplantısını gerçekleştirdi.

 “Başkale, eski Başkale olmayacak”

Toplantının açılış konuşmasına yapan Başkale İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmet Samsa, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Başkale İlçesi’ne eğitim konusunda farklı bir bakış açısı olduğunu belirterek, desteklerinden dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Başkale’nin eski Başkale olmayacağını, ilçenin özellikle eğitim durumunu düzeltmek, yükseltmek için iyi bir ekip kurduklarını belirten Samsa,  güveni yakaladıklarını belirterek, ileriki aşamalarda inşallah bunun meyvelerine almaya başlayacaklarını söyledi.

 “Daha çok başarı bekliyoruz”

İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve Başkale İlçe Koordinatörü Mücahit Tunç ise yaptığı konuşmada, Başkale ilçesinde okuyan öğrencilerin zeki olduğunu, daha çok başarı beklediklerini söyledi.

Küçük küçük hedeflerle daha büyük hedeflere doğru yol alınması gerektiğini belirten Tunç, “TEOG’ta ilerleme başladı. Umarım önümüzdeki dönemde daha da başarı sağlanır. Özellikle okul müdürlerimiz, yeni öğretmenlere rehberlik yapmalı, yol göstermeli. “İyi insan, iyi vatandaş, iyi meslek sahibi” yetiştirmek temel amacımız olmalı” şeklinde konuştu.

 “Bir toplum eğitime değer vermeli”

Mesleki Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Mustafa Danışman ise yaptığı konuşmada, bir toplumun gelişmesi için eğitime değer vermesi gerektiğini söyledi.

Danışman, “Öğretmenlere değer verirsek eğitim gelişir, eğitim gelişirse toplum gelişir. Başkale ilçemizde iki tekniki lise var. Ama maalesef bu liselerimizde istediğimiz alanları açamadık. İstediğimiz alanları oluşturursak, mesleki açısından kendini yetiştirmiş bir nesil ortaya çıkar. Başkale ilçemizi önemsiyoruz. Dokunmak lazım. Zeki öğrencilerimiz var, yeter ki harekete geçirelim. Bir ilin, bir ülkenin kalkınmasını istiyorsak; mesleki eğitime önem vermeliyiz. Japonya’da öğrencilerin %30’u mesleki eğitime gidiyor. Bir çocuğu, bir insanı boşa çıkarmak, kaybetmek lüksümüz yok”  dedi.

Danışman’ın ardında söz alan Taşımalı Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Şahin Uçkan ise, yeni yönetmelik, taşımalı sistemde yapılması gereken çalışmalar, verilerin doğruluğu ve sorumluluklar hakkında bilgiler aktardı.

 

Temel Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü M. Şirin Atlı, TEOG değerlendirmesi, devamsızlık konuları, Başkale ilçesinin eğitimdeki başarı oranı, e-okul gibi konularda slayt sunumla istatistiki bilgiler verdi. 

 

01-03-201701-03-201701-03-201701-03-201701-03-201701-03-2017

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.