VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu´nun eşi Sare Davutoğlu’nun Katılımıyla Erciş İlçesinde Yapılan Kız Öğrenci Yurdunun Açılışı Yapıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu´nun eşi Sare Davutoğlu’nun Katılımıyla Erciş İlçesinde Yapılan Kız Öğrenci Yurdunun Açılışı Yapıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu´nun eşi Sare Davutoğlu, Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği (DMEDD) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Van´ın Erciş ilçesinde yaptırılan kız öğrenci yurdunun açılış törenine katıldılar.

Gelişen ve büyüyen ekonomiye sahip Türkiye için eğitim alanında yapılan çalışmanın anlamlı ve değerli olduğunu belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Eğitimde fırsat eşitliği açısından kızlar için yapılan hizmetlerin, özellikle Doğu´da yapılan hizmetlerin daha büyük öneme sahip olduğunu düşünüyorum. DMEDD ve TİM tarafından yapılan kız öğrenci yurdu projesinin en başından beri takipçisi ve destekçisi oldum. Bu nedene heyecanlıyım" dedi.

Van´ın kendilerini büyük bir sevinçle ve yaralarını sarmış olarak ağırladığına değinen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Depremin acısını bütün Türkiye olarak ortak çabayla atlattık. Depremin ardından bölgelerimiz arasında gerçekleşen birlik ruhu, Çözüm Süreci´ne doğusuyla batısıyla bütün Türkiye´nin verdiği güçlü destek anlamına geliyordu. Depremden 46 saat sonra kurtarılan Azra bebeğimiz, yıkıntıların arasından kara gözleriyle bize bakan Yunus´un hikayesi ve tüm hikayeler hafızalarımızda olacak, Van depremi, aynı zamanda ülkemizin birlik ve beraberliğimizin sembolü olacak. İnşallah bundan sonra Azralar ve Yunuslar başarı dolu hikayeleriyle gündemimizde olacak" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, eğitim alanında fırsat eşitliği sağlama ve kız çocuklarının okula kazandırılması konusunda gerçekleştirilen projeler sayesinde Türkiye´de önemli adımların atıldığını bildirdi.

Milli eğitim alanında yapılan çalışmaların bereketli sonuçlarını görme imkanı bulduklarını ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğitim ve sağlık kapsamında sağlanan yardımlardan yararlanan çocukların sayısı 1 milyon 939 bin. Bütün bu desteklerin ve artırılan imkanların karşılığını görmeye başladık. 2013-2014 eğitim döneminde ilköğretimde her 100 erkek çocuğa karşı 102 kız çocuğu eğitim almaya başladı. Bu rakamlar bizim yüzümüzü güldürüyor. Çocuklarımız ve özelde de kızlarımız için daha fazla eğitim desteği sağlamaya çalışıyoruz."

Sevim Kürüm Anadolu Lisesi yerleşkesinde inşa edilen kız yurdunun önünde vatandaşların sevgi gösterisinde bulunduğu Davutoğlu´na, Van´da 23 Ekim 2011´de meydana gelen depremde hayatını kaybeden Ahmet İnci´nin depremden bir süre sonra dünyaya gelen ikiz çocukları Berensu ve Berat İnci tarafından çiçek verildi.

Konuşmaların ardından, Davutoğlu ile bereberindekiler, Sevim Kürüm Anadolu Lisesi yerleşkesinde inşa edilen 196 öğrenci kapasiteli kız yurdunun açılışını gerçekleştirdi.

 

 

Programa; Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Eşi Sare Davutoğlu Hanımefendi, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Milletvekilleri, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Orhan Bedir, İl Milli Eğitim Maarif Müfettişleri Başkanı Vedat Doğan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adem Çiftçi,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fesih Yıldız, Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İsmail Yüce, Erciş İlçe Kurum Müdürleri, Veliler ve Öğrenciler katıldı.

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.