VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Mesleki Beceri Haftası Etkinlikleri Toplantısı Yapıldı

Avrupa Mesleki Beceri Haftası Etkinlikleri Toplantısı Yapıldı

Avrupa Mesleki Beceri Haftası etkinlikleri 16-20 Mayıs tarihlerinde Van İl genelinde mesleki eğitim faaliyetleri sürdüren tüm kurum ve kuruluşların katılımı ile düzenlenecektir. Mesleki Eğitim Öğretim ve Yeşil Dönüşüm temasının işleneceği  haftalık etkinliklerle farkındalığın oluşması için her hafta farklı bir kurum ve kuruluş tarafından planlanacaktır. Van İl milli eğitim Müdürlüğü'nün koordine ettiği toplantı, 18 Mart 2022 tarihinde VANTSO ( Van sanayi ve Ticaret Odası) toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda, ilimizde Meslek Eğitim Öğretim  ve Yeşil Dönüşüm temasına uygun,  Avrupa Mesleki Beceri Haftası   kapsamında yapılabilecek faaliyetler ile ilgili fikir alışverişi yapıldı.   İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitimden   Sorumlu  Şube Müdürü Mehmet Nuri ELÇİ'nin başkanlığında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi  İletişim Koordinatör Müdürü Doç. Dr. Abdülkadir GÜMÜŞ, Van Büyük Şehir Belediyesi Sıfır Atık ve İklim  Değişikliği Şube Müdürü Veysel  SAYDAN, VANTSO temsilcisi Kerem ORUÇ, VATBO temsilcisi Metin SÜER, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  Şube Müdürü  Hüseyin POLAT,  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Şube Müdürü Aylin ÇİFTÇİ, İş Kur Şube Müdürü Hanife BEYAZ, TEMA Vakfı İl sorumlusu Bahise ERDEM, OSB Müdürü Tarlan YÖRÜK, İŞGEM temsilcisi Semra AYDIN katıldı.   Toplantıda yapılan fikir alışverişinin sonucunda Avrupa Beceri Haftası kapsamında aşağıdaki çalışmaların zenginleştirilerek yapılabileceği sonucuna ulaşıldı:

 1. Van'da istihdamda ihtiyaç duyulan alanlara yönelik , Mesleki tanıtımlar ve farkındalık çalışmaların yapılması.

 2. İlimizde ihtiyaç duyulan tarımsal faaliyetlerin tanıtılması

 3.  Sıfır atık çalışmalarının tüm paydaşlarla geliştirilerek  yaygınlaştırılması,

 4. Van Gölü Havzası ile ilgili projelerin yaygınlaştırılması ve tüm paydaşlarca desteklenmesi,

 5. Mesleklerle ilgili ilimizin ihtiyaçlarına uygun  oluşturulan veriler doğrultusunda yönlendirmelerin yapılması.

 6. Yapılan yeni iş merkezlerinin yeşil dönüşüme uygun planlanması konusunda protokollerin geliştirilmesi

 7.   Organik tarım bankası oluşturma çalışmasının desteklenmesi ve yaygınlaştırılması,

 8.  Geri dönüşüm, Rüzgar enerji Tesisleri ve Güneş enerjisi Panel leri gibi çalışmalarının,  meslek lisesi öğrencilerinin gezdirilip vizyonlarını geliştirilmesi adına değerlendirilmesi,

 9. OSB'nin Yeşil Sertifika çalışması hakkında farkındalık yaratılarak yaygınlaştırma çalışmasının yapılması,

 10.  İklim Elçisi yetiştirme çalışmasının  duyurulup yaygınlaştırılması,

 11.  Çalıştay ve sempozyumlarla Yeşil dönüşümün desteklenmesi. Yenilebilir enerji ile ilgili çalışmaların yapılması.

Yukarıda belirtilen konular kapsamında tüm paydaşlar bir faaliyetin temsilcisi olarak yer almaya ve şehrimize katkı sunmaya olur vermişlerdir.

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.