VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

´Akademik Başarının Arttırılması Projesi´nin ikinci değerlendirme toplantısı yapıldı

´Akademik Başarının Arttırılması Projesi´nin ikinci değerlendirme toplantısı yapıldı

İl Milli Müdürlüğümüz koordinesinde geçtiğimiz yıl başlatılan Van’ın Akademik Başarısının Artırılması Projesi’nin ikinci değerlendirme toplantısı Vali İbrahim Taşyapan başkanlığında gerçekleştirildi.
Valilik Ali Paşa Toplantı Salonu’nda, "2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı II. Dönem Değerlendirme Toplantısı" başlığıyla yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Taşyapan, bu toplantıda proje üst kurul üyeleriyle sahada çalışan proje paydaşlarının bir araya getirildiğini söyledi. İlki ocak ayında gerçekleştirilen toplantının ikincisinde de durum değerlendirmesi yapılacağının altını çizen Vali Taşyapan, ayrıca yaklaşmakta olan Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavı öncesinde yapılmasının ayrı bir anlam taşıdığını belirtti.
Kentin eğitim öğretim kalitesini ve akademik başarısının yükseltilmesinin, okul müdürleri, idareci ve öğretmenlerin motivasyonunu artırarak sağlanabileceğine inandığını kaydeden Vali Taşyapan, “Amaca yönelik, istatistiki analizlerle, somut verilerle desteklenen bu toplantıların ışığında, projenin daha verimli hale geldiğini düşünüyorum. Başarılar diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin ise; il, ilçe ve okul eylem planları doğrultusunda ilerleyen projenin mevcut durumunu, il genelinden elde edilen sayısal verilerle hazırlanan sunum eşliğinde toplantıya katılanlarla paylaştı. Ay sonunda yapılacak TEOG sınavı öncesinde DoğuAnadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteğiyle sınava hazırlanan öğrencilere yönelik deneme sınavı yapacaklarını söyleyen Kırekin, 5 bine yakın öğretmenin il genelindeki 73 bin 896 öğrenciye yönelik düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarında görev aldığını belirterek, şunları söyledi:
"Proje kapsamında okul ziyaretleri gerçekleştirerek, öğrenci ve öğretmenlerimizin motivasyonunu artırmaya çalışıyoruz. Son bir ayda 400 kız öğrenciyi okula kazandırdık. Elde ettiğimiz verilere göre son iki yılda Gevaş, Tuşa, Edremit, İpekyolu ve Erciş ilçelerimiz başta olmak üzere, TEOG sonuçlarında Türkiye ortalamasına bakıldığında 3 puanlık bir sıçrama gerçekleşti. Bu yıl 10 bin 125’i yeni mezunlar olmak üzere toplam 35 bin üniversite adayı da YGS’ye girdi."
Sunumunda, YGS sonuçlarına göre il genelindeki liselerin, fen lisesi, Anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi, meslek lisesi ve imam hatip lisesi kategorilerinde üniversitelere öğrenci yerleştirme oranlarını da aktaran İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, proje kapsamında sosyo kültürel faaliyetlerle de öğrencilerin başarısını artırmaya yönelik çalışmalara katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.
Toplantıya katılan ilçe kaymakamları ve ilçe milli eğitim müdürleri de, ilçelerinde projenin mevcut durumu, eğitim öğretimle ilgili sorun, görüş ve önerilerini paylaştı.
Vali İbrahim Taşyapan başkanlığındaki toplantıya YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Vali Yardımcısı Önder Can, YYÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yayla, İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci ve eğitimciler katıldı.

 

06-04-2016

06-04-2016
06-04-201606-04-2016

 

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.