VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

95 Yıllık Okul Yeniden Hizmete Açıldı

95 Yıllık Okul Yeniden Hizmete Açıldı

Van’ın Erciş ilçesinin 95 yıllık okulu, yapılan onarımın ardından geçen yıl şehit düşen Kocaeli doğumlu Jandarma Astsubay Ahmet Çelik’in ismiyle açıldı.

İlçe halkına 95 yıldır eğitim hizmeti verilen ve 23 Ekim 2011 depreminden sonra atıl bir şekilde kaderine terk edilen taş bina onarılarak imam hatip ortaokuluna dönüştürüldü. Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ile Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek´in destek ve katkılarıyla yeniden eğitim öğretime kazandırılan 95 yıllık okunun açılışı Van Valisi İbrahim Taşyapan tarafından yapıldı. Vanyolu Caddesi üzerinde bulunan okulun açılışında konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, Erciş´in tarihi ve kültürel özelliklerini taşıyan tarihi binanın onarılarak yeniden eğitim öğretime hazır hale getirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Taşyapan, ayrıca okula Şehit Jandarma Astsubay Ahmet Çelik´in isminin verilmesinden ötürü de mutlu olduğunu belirterek, "Bu tarihi binanın onarılarak hizmet verir hale gelmesinden dolayı mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Ayrıca, ismi okulumuzda yaşatılan şehidimizin de ruhu şad olsun" dedi.

Okulun onarılmasından oldukça mutluluk duyduğunu belirten eski mezunlarından Eğitimci-Araştırmacı-Yazar Selahattin Koşar ise, taş binanın yeniden kullanılmasının okuldan mezun olanlar gibi kendisini de hayli heyecanlandırdığını belirti. Okulun tarihi geçmişi hakkında davetlilere bilgi de veren Koşar, "1924-1925 eğitim öğretim yılında faaliyete geçen okul, zamanın taş ustaları Abdurrahman Çavuşoğlu ile Hıdır Yapan tarafından yapıldı. İsmi önce ´Merkez İlkokulu´ olan okula, 1960 yılından sonra ´Atatürk İlkokulu´ adı verildi. 1982 yılında ise bahçesinde ek bir bina daha inşa edildi. İlçede binlerce öğrenci bu okulda eğitim görerek mezun oldu. Okulun ilk mezunu ise 1 numaralı diplomayla 1911 doğumlu Kerem Efe (efendi) adına 15.6.1928 tarihi ile düzenlenmiştir. Birçok öğrenci en güzel günlerini, anılarını burada yaşamıştır. Okul, 23 Ekim 2011 depremine kadar kesintisiz eğitim vermekteydi. Bugün yeniden eğitime kazandırılan okulumuzun açışına teşrif ederek bizleri onurlandıran Sayın Valimize ve okulun onarılmasına katkı ve desteklerinden ötürü başta İlçe Kaymakamımız Sayın Mehmet ŞirinYaşar olmak üzere, Van İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin´e, Erciş ilçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Erol Şimşek ve basın mensubu arkadaşlarıma buradan mezun olanlar adına teşekkürlerimizi iletiyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, okulun açılış kurdelesini kesen Van Valisi İbrahim Taşyapan, sınıfları gezerek öğrencilerle bir süre sohbet etti. Okulun eski mezunlarıyla da ayaküstü sohbet eden Vali Taşyapan ve beraberindeki heyet, hatıra fotoğrafı çektirterek okuldan ayrıldı.

Şehit Jandarma Astsubay Ahmet Çelik İmam Hatip Ortaokulu´nun açılış törenine VanValisi İbrahim Taşyapan´ın yanı sıra, Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, ErcişCumhuriyet Başsavcısı Mehmet TopalVan İl Jandarma Alay Komutanı Yüksel Oğuz, Vanİl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kirekin, Ercişİlçe Emniyet Müdürü Murad Hoş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol ŞimşekAK Parti Erciş İlçe Başkanı Adnan Aydın, kamu kurum amirleri, okul müdürleri ile öğrenciler katıldı.


13-04-201613-04-201613-04-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.