VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

60 Bin Vanlı Öğrenci Sinemayla Buluştu

60 Bin Vanlı Öğrenci Sinemayla Buluştu

60 Bin Vanlı öğrenci, "Sinemaya Gitmeyen Öğrenci Kalmasın" ve 'Çocuklar İçin Gezen Sinema' projesi kapsamında ilk kez sinemayla buluştular.

Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği arasında hayata geçirilen "Sinemaya Gitmeyen Öğrenci Kalmasın" projesi kapsamında Türkiye'de sinemaya gitme imkanı bulamayan öğrenciler beyaz perdeyle buluşuyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) arasında sağlanan iş birliğiyle öğrencilerde ve toplumda milli ve kültürel değerler yönünden farkındalık oluşturmak, topluma ve kişiye yararlı olacak temel değerleri gündeme getirerek öğrencileri hayata hazırlamak, kültürel, sosyal ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunmak, öğrencilerin hayal gücünü geliştirmesine imkan sağlamak, anı kültürü oluşturmak ve çevresine duyarlı bireyler yetiştirmek amacıyla imzalanan "Sinemaya Gitmeyen Öğrenci Kalmasın  Projesi " İş Birliği Protokolü kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Bölümü  Koordinesinde Muradiye, Özalp, İpekyolu, Çatak, Tuşba ve Edremit ilçesinden yaklaşık  48 Bin ilköğretim öğrencisi sinemayla buluştu.

Öğrenciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca belirlenen Masal Şatosu (2019) ve Konuşan Hayvanlar (2019)  filmlerini Van C.Maximun (Van AVM)'de Cinevan (Turkuvaz AVM) yerinde  izleme imkanı buldu.

Van'da ilk kez sinemaya giden öğrencilere su ve mısır ikramı da yapıldı. Beyaz perde ile ilk kez tanışan öğrenciler, böyle bir imkanı kendilerine sunan yetkililere teşekkür ederek, bu tür etkinliklerin devam etmesini istediler.

Programa Van İl Milli Eğitim Müdürü Hasan TEVKE, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer AKTUĞ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Şirin ATLI, İpekyolu İlçe  Milli Eğitim Şube Müdürü Nihat KARDAŞ ve Okul Müdürlerinden Nesih ATMACA ve öğrenciler katıldı.

Binlerce Vanlı öğrenci 'Gezen Sinema' ile buluştu

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları ve Milli Eğitim Bakanlığının işbirliğinde hayata geçirilen 'Çocuklar İçin Gezen Sinema' tırı Vanlı öğrencilerle buluştu.

Okullarda sinema kültürü ile tanışmamış çocuklara ulaşmak adına yola çıkan 'Gezen Sinema' tırının Van turu kapsamında 12 Bin öğrenci beyaz perdeyle ilk kez buluşma imkanı buldu.

Okulların bahçesine kurulan gezici tır sayesinde sinema izleme imkanına kavuşan binlerce öğrenci, etkinlikten oldukça memnun olduklarını dile getirdi.

Kültürel yönden öğrencilerin gelişimine katkı sağlaması amacıyla gerçekleştirilen sinema etkinliğine öğrencilere eşlik eden İl Milli Eğitim Müdürü Hasan TEVKE, öğrenciler için önemli bir faaliyet olduğundan söz etti.

29-11-201929-11-201929-11-201929-11-2019

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.