VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Tarihimiz çok büyük ve parlak zaferlerle doludur ama milletimizin Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Savaşı ve onun son parçası olan 30 Ağustos'ta kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu ve etkili bir meydan savaşı pek azdır. Bu yüzden Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihteki yerini aldı. Bizlere bu büyük zaferi armağan eden İstiklal Harbimizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve ordumuzun tüm mensuplarını rahmetle ve şükranla anıyorum. Şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

 

Her yıl içimize yeni bir zafer havası dolduran 30 Ağustos, milletimizin tarih boyunca istiklalini ve istikbalini koruma konusundaki kararlılığının en önemli sembollerinden biridir. Diğer büyük başarılarımız gibi, 30 Ağustos Zaferi de bize, şartlar ne kadar zor olursa olsun milletlerin başarıya ulaşması konusunda önümüzde her zaman yeni bir yol bulunabileceğine işaret eder.

 

Malazgirt Zaferi ile başlayan Anadolu'yu kendimize vatan kılma mücadelemizin kalıcı olduğunu en sıkıntılı dönemimizde, sömürgecilere karşı kazandığımız Çanakkale Zaferi ile ilan etmiştik. İşte 30 Ağustos Zaferi, kendi vatanımıza sahip çıkma kararlılığımızın yeni bir atılıma dönüşmesinin adıdır.

 

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması sürecinde tarihimizin anlaşılmasının önemli olduğunun farkındayız. Çocuklarımız ve gençlerimiz bugünün büyüklüğünü ta içinden ancak edebiyatla duyabilirler.

 

Dolayısıyla edebiyatımızın değerli isimlerinin İstiklal Harbimiz ve diğer zaferlerimizi anlattığı eserlerin mutlaka eğitim ortamlarımızda mutlaka okutulması gerekiyor. 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda yeni başarıların eşiğinde bulunduğumuz şu günlerde böylesi okumaların müşterek kültürümüze, tarihî hafızamıza ve millî benliğimize büyük katkı sunacağına inanıyorum.

 

Bağımsızlığımızı zaferle tarihe yazdığımız bu önemli gün vesilesiyle bir kez daha, 30 Ağustos kurtuluş savaşı şehitlerimize, Kıbrıs Barış Harekatı, Terörle mücadele ve 15 Temmuz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

 

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

 

 

                                                                                                                                                                                           HASAN TEVKE

                                                                                                                                                                                               İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.