VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Van’da etkinliklerle kutladı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Van’da etkinliklerle kutladı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlama programı ilk olarak Van Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenklerin bırakılması ile başladı.

Engelli Derneklerin temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl, kamu kurum ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı program çelenk sunumu, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.

Günün anlam ve önemine yönelik yapılan konuşmaların ardından, program özel bir düğün salonda engelliler onuruna verilen yemekli bir program ile devam etti.

 Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile eşi Sevcan Zorluoğlu, İpekyolu Kaymakamı Cemil Öztürk, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Burhanetin Elçi, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, İlgili Daire Başkanları, engelli aileleri ve engelliler katıldı.

  Vali Zorluoğlu “Engelsiz Van için birlikte çalışalım”

 Yemeğe katılanlar ile tek tek ilgilenen Vali Murat Zorluoğlu, engellilerin dertlerini dinleyip sohbet etti. Zorluoğlu, kendisiyle fotoğraf çekmek isteyenleri de kırmayıp bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

 Göreve geldiğinden bu yana engellilerin şehirde daha rahat hareket etmeleri için çaba sarf ettiğini belirten Vali Zorluoğlu “Birleşmiş Milletler öncülüğünde bütün dünyada kabul görmüş “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nüzü tebrik ediyorum. Bu gün gerek ilimizde gerekse ülkemizde engelliler arasında hakikaten başarılarıyla göz dolduran ve yürekten alkışladığımız çok sayıda kardeşimiz var. Bu gün bu salonda da sporda, edebiyatta hayatın her alanında inanarak başarılı işe imza atmış kardeşlerimiz olduğunu da biliyorum. Şüphesiz engelli kardeşlerimizin meselelerini, sorunlarını hatırlamak sadece bir güne sığmaz. Mutlaka başta kamu yöneticileri olmak üzere diğer kişi ve kuruluşlarda senenin tüm günlerinde engelli çocuklarımızın, ailelerimizin sorunlarıyla ilgilenmesi, bu konuda daha fazla çaba göstermesi gerekiyor” dedi.

Belediye, kamu kurum ve kuruluşlarının engellilerin yaşamını kolaylaştıracak adımları atma konusunda uyaran Vali Zorluoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Bütün kamu kurumlarının amirlerine sesleniyorum. Tüm kamu binaları engelli vatandaşların erişimine uygun hale getirilecek. Bununla ilgili kanuni zorunluluk vardır. Bunu yerine getirmeyen kamu idareleri bunun hesabını verecektir. Belediyeden bahsetmek gerekirse, kaldırımlarımız, yollarımız, sokaklarımız tam anlamıyla engelli kardeşlerimiz için uygun mudur? Maalesef değil. Tüm belediye başkanlarımıza talimatımdır; Bu şehirde tüm yolları, sokakları, caddeleri engellilerin en uygun, en konforlu şekilde kullanacağı hale getirilmesi sizlere talimatımdır. Değerli kardeşlerim kamu kuruluşlarını dedik, kendimizden başladık. Özel sektörde benzer sorunlar var. Bakıyorsunuz berber dükkanı kaldırımın ortasına havluluğunu bırakmış. Bakkal dükkanı cips ve diğer malzemelerini bırakmış. Keza hırdavatçı aynı şekilde malzemesini kaldırımın üstüne yaya geçişini engelleyecek şekilde bırakmış. Bu örnekler saymakla bitmez. 3 Aralık günü bu konulara dikkat çekmek anlamında önemlidir. Buradan bu işgali yapan bütün ticarethanelere dükkanlara seslenmek istiyorum, lütfen malzemelerinizi kaldırım ortasına koyarken oradan geçecek engelli kardeşlerimizi hatırlayın. Sadece engelliler için değil, bu kaldırımları kullanan yaşlılar, kadın ve çocuklar için de bunu yapın”

 Konuşmaların ardından Vali Zorluoğlu eşi ve beraberindekiler ihtiyaç sahibi engellilere tekerlekli sandalye ve ışıklı baston hediye etti.

 

04-12-201704-12-201704-12-201704-12-201704-12-201704-12-201704-12-201704-12-201704-12-2017

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.