VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliklerle kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliklerle kutlandı

Van’da 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen programla kutlandı.

Sabah saatlerinde valilik bahçesinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları, saat 14.00’da Selahaddini Eyyubi BİST Anadolu Lisesinin konferans salonunda düzenlenen programla devam etti.

Valilik önünde düzenlenen programda çelenk sunumuna İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Maarif Müfettişleri Başkanı Vedat Doğan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Van Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu tarafından, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, Selahattin Eyyubi BİST Anadolu Lisesi Konferans Salonunda kutlama programı düzenlendi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, öğrencilerden Mevlana Yılmaz’ın Kur´an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Hürriyet Bilfen Anaokulunda görevli öğretmen Mehmet Öztürk ile emekli öğretmen Mehmet Maşuk Arvas’ın, meslektaşları adına günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların ardından, İskele İmam Hatip Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Tarkan Berkant Altınkaya, “Dinle Yiğit” adlı şiiri okudu.  

 

Programda konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, öğretmenlik mesleğinin insan inşa eden bir meslek olduğunu belirterek, “Toplumda canlılar arasında en güçsüz, en aciz olarak dünyaya gelen canlı insan yavrusudur. Ayakta durması neredeyse bir yıl alır. Konuşması iki yıl alır, belli alışkanlıkları kazanması üç yıl alır. Ancak ondan sonra eğitim serüveni başlar. Buna örgün eğitim diyoruz ama eğitim serüveni sadece 15-16 yılla bitmiyor. İnsan hayatı boyunca eğitime, kendini yenilemeye ve geliştirmeye muhtaçtır. Eğitim aslında beşikten mezara kadar süren bir faaliyet alanıdır” dedi.

 

Günümüzde dünyadaki ilerlemenin yarışa dönüştüğünü kaydeden Vali Taşyapan, eğitimin de bu yarışın en önemli ve ana unsuru olduğunu ifade etti. Çocukları bilgiyle doldurmanın eğitim anlamına gelmediğinin altını çizen Vali Taşyapan şunları söyledi:

“Günümüzde bilgi, en hızlı eskiyen metaya dönüşmüştür. Önceki yıllarda 10 yılda, 20 yılda eskiyen bilgi, bugün belki de 10 dakika da 10 saatte eskiyor. Dolayısıyla onları boş yere zihnimizde depolamanın, vücudumuza ağırlık etmenin anlamı kalmamıştır: Eğitim, neyi nerede bulacağını bilmek, bilgiler arasında muhakeme yapmak, analizler üretmek, günümüze ve geleceğe çıktılar üretmektir. Bunları da sistemli şekilde çocuklarımıza gençlerimize insanımıza iletebilmek, üzerlerinde davranış biçimi haline getirmek olsa gerektir. Bu vesileyle öğretmenlerimize düşen kendi bilgilerinin de çok hızlı şekilde eskidiğininim farkına varmalarıdır. Kendimizi yenilemediğimiz sürece çocukların gençlerin arkasında kalacağımızı bilmeliyiz. Çünkü çocuklar çok daha küçük yaşlardan itibaren çevreden televizyonlardan, bilgisayarlardan, internetten daha başka bilgi kaynaklarından, çok hızlı şekilde ve yaşlarının çok üzerinde bir hızla bilgilenmeyi sağlamaktadırlar. Onları bir şekle koymak, onları topluma, insanlığa ve kendisine faydalı hale getirebilmek de öğretmenlik sanatının eseridir.”

 

Öğretmenlik mesleğinde emeklilik olmayacağını dile getiren Vali Taşyapan, “Bugün burada dinlediğimiz emekli öğretmen arkadaşımız, hayatının belki de en verimli, en olgun çağında bizzat fiili öğretmenliği bıraktı. Bazı meslekler vardır ki emekli olunsa da emekliliğinin olmadığını bilmemiz gerekir. Bunlardan birisi de öğretmenliktir. Öğretmenler bu dünyadan göçünceye kadar mesleklerinde emekliliği olmayan bir işi yapmaktadır. Çocukların örgün eğitiminden çekilmiş olabilirler. Ama toplumun her kademesindeki insanlarla, kurmuş oldukları ilişkilerle onlara da bir şeyler vereceklerini her zaman bilirler, bu fonksiyonu her zaman yerine getirirler. Bu nedenle öğretmenlikte emekliliğin olmadığını bir kez daha hatırlatmak isterim” şeklinde konuştu.

Salonu dolduran öğrencilere, öğretmenlerinin değerini bilmeleri yönünde tavsiyelerde de bulunan Vali Taşyapan, “Sevgili gençler; öğretmenlerinizin gözlerindeki ışığı, zihinlerindeki bilgiyi, size vermiş oldukları hayat modeli ve önünüze çizmiş oldukları hayat kılavuzluğunu iyi takip edin, iyi anlayın. Öyle öğretmenlerimiz vardır ki ömür boyu bize rehberlik ederler. Yıllar geçtiği halde unutamadığımız öğretmenlerimiz vardır. Belki çok bilgi aktarmamışlardır, zaten o bilgiler hatırınızda değildir. Ama bir örneklik, bir hareket, bir gülümseme, bir sevgi cümleciği ve size verilen bir istikameti hiçbir zaman unutmazsınız. İşte bu da öğretmenliği ölümsüz kılan yönlerden bir tanesidir. Öğretmenlerinize, gerekli saygıyı göstermeli, onlardan azami ölçüde faydalanmanın ve kendinize rehber etmenin yollarını bulmalısınız. Bunlar gelecek yılarda sizin için önemli olacak şeylerdir” diye konuştu. 

 

Konuşmasının sonunda tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayan Vali Taşyapan sözlerini şöyle tamamladı: “Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Gözlerindeki, gönüllerindeki ışığın hiç sönmemesini diliyorum. Emekli öğretmelerimize de bundan sonraki hayatlarında da eğitime, öğretime, talime, terbiyeye devam etmelerini ve sağlık sıhhat üzere yaşamalarını, dünyadan faydalanmalarını ve dünyayı kendilerinden faydalandırmalarını diliyorum. Yitirdiğimiz öğretmenlerimize, terörle mücadelede ve depremde şehit olan öğretmenlerimize, Allah’tan rahmetler diliyorum. Onların ışıklarıyla da yolumuz inşallah gelecekte daha da aydınlık olacaktır. Her yıl 24 Kasım’da öğretmenler gününü kutlamak öğretmenlerimizi bir gün anmak değil, öğretmenliğin önemi üzerinde biraz daha durmamızı sağlamak adına belki bize vesile olmaktadır. Eğitim-öğretim yılınızın, eğitim öğretim faaliyetlerinizin, çocuklarımıza, toplumumuza hepimize hayırlar getirmesini diliyorum.”

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin ise, öğretmenliğin insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleği olduğunu belirterek, “Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünden giden bir gönül eridir. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir” dedi.

 

15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimi şehitlerinin anısına ve sonrasında kazanılan demokrasi zaferinin anısına eğitim öğretim yılı başından bu yana etkinlikler düzenlendiğini vurgulayan Kırekin, “Etkinliklerin, öğrenci, veli ve öğretmenlerimizin o manevi havayı yaşaması, o gece şehit olanların, gazi olanların ve halkın büyük mücadelesinin daha iyi anlaşılması açısından önemli olduğunu görüyoruz. O gece hayallerimize umutlarımıza prangalar vurulmak istendi. Bütün dünya bir milletin demokrasisine sahip çıktığına bir kere daha şahit oldu. İşte çocuklarımız bu ihaneti bilerek büyüsün. Bunu yapacak olan da yine siz sevgili öğretmenlerimizdir” şeklinde konuştu. 

 

Vali İbrahim Taşyapan’ın emekli öğretmenlere hizmet şeref belgelerini, günün anısına düzenlenen satranç yarışmalarında dereceye giren öğretmenlere ise ödüllerini vermesiyle süren 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı, öğrencilerin izleyenleri duygulandıran ‘15 Temmuz Şehitleri’ konulu oratoryo sunumu ile sona erdi.

 

Buradaki programa, Vali İbrahim Taşyapan’ın yanı sıra, Tuşba Kaymakamı Musa Sarı, İl Jandarma Komutanı Albay Yüksel Oğuz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Kıyasettin Kırekin, İl Emniyet Müdür Vekili Mehmet Semih Süer, İpekyolu Belediye Başkan Vekili Önder Can, Tuşba Belediye Başkan Vekili Mehmet Utku, il milli eğitim müdürlüğü idari yönetimi,  öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

25-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016
25-11-2016
25-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.