VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2017-2018 eğitim-öğretim döneminde yapılacak olan Okul Sporları değerlendirme toplantısı yapıldı

2017-2018 eğitim-öğretim döneminde yapılacak olan Okul Sporları değerlendirme toplantısı yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği ilimizde 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında yapılacak olan okul sporlarına yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı.

 Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan toplantıya Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şakir Sığınç, Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Yalçın Özdemir, Okul Sporları Koordinatörü Umut Pişkin ve beden eğitimi öğretmenleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, bu yıl eğitim başarısının yanı sıra okul sporları başarısının da en iyi şekilde geçmesi temennisinde bulunarak, özellikle organizasyonlara yönelik yapılamayan ödeneklere değindi.

İnanç, ödenek konusunun  geçtiğimiz hafta Ankara’da ele alındığını belirterek “Geçtiğimiz yıl il dışı organizasyonlarda ödeme sıkıntısı yaşandı. Bu ilimizi, şahsımızı bağlayan bir durum değildi, bu 81 ilde yaşanan bir sıkıntı. Geçtiğimiz hafta Ankara’da yapılan toplantıda bu konuda ümit dolu sözlerle geldik, kısa sürede bu sıkıntı inanıyorum ki giderilecek. 2017-2018 eğitim öğretim yılının başta ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını ve başarılı geçmesini diliyoruz. Bu başarının yanı sıra başarılı bir spor sezonu da geçirmeyi temenni ediyoruz. . Okul sporlarına daha fazla katılım sağlanması, çocuklarımızın sporla buluşması, yetenekli öğrencilerin ortaya çıkması ve bunları en iyi şekilde değerlendirilmesini temenni ediyoruz” dedi.

İnanç’ın ardından bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şakir Sığınç ise, iki bakanlığın ortaklaşa yaptığı çalışmanın önemli olduğunu belirterek, gençlerin, çocukların sportif faaliyetlere katılımının sağlanması yönünde yapılan çalışmanın önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Sığınç, bu önemli adımın atılmasında beden eğitimi öğretmenlerinin rolleri, çalışması, planlaması ve yönlendirilmesinin toplumda bir spor kültürünün oluşmasında etkili olacağını kaydetti.

312 Bin öğrenci ile Van ilinin iyi bir potansiyele sahip olduğunu belirten Sığınç, “Ülkemizin sahip olduğu genç ve dinamik nüfus yapısının korunarak yaşam kalitesinin yükseltilmesi, sağlıklı ve hareketli bir yaşamın gereği olarak toplumda spor yapma kültürünün yerleştirilmesi ve spor hizmetlerinin kalitesi ve çeşitliliğinin artırılarak sporun geniş kitlelere yaygınlaştırılmasıyla başarılı sporcular yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Bu Hedefe ulaşmada Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında 19.4.2016 tarihinde işbirliği protokolü imzalanmıştır. Öğrencilerimizin akademik başarıları yanında onların beden, zihin, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı yetişmeleri için okul sporlarına önem vermekteyiz. Bu kapsamda ilimizde eğitime devam eden 312.000 civarında öğrenci bulunmaktadır.  Yapılacak  çalışmalarla, öğrencilerimizin Türkiye çapında  önemli başarılar sağlayacağına inanıyorum” dedi

“Beden eğitim bizim için önemlidir”

Beden eğitimi dersi ve beden eğitimi öğretmenlerinin önemine değinen Sığınç, “Ahlaklı ve dürüst öğrencilerin yetiştirilmesinde beden eğitimi öğretmenlerinin büyük rolü vardır. Beden eğitimi dersinin diğer derslerden farkı yoktur. Okul müdürleri beden eğitimi öğretmenleri ile beraber okullarında sporun yaygınlaştırılması için çalışma yapması gerekmektedir.

 Amacımız milli eğitim camiası olarak milli ve manevi duyguları güçlü, vatanını ve milletini seven, özgüveni yüksek, değerlerine sahip çıkan, araştıran ve sorgulayan öğrenciler yetiştirmektir. Okullarımızda uyguladığımız sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bu doğrultuda yapılmaktadır. Tüm okullarımızda beden eğitimi öğretmenlerimiz sayesinde yeteneği olan sporcu gençlerimizi keşfederek onları müsabakalara hazırlamaktır. Beden eğitimi ve sporun toplumsal açıdan önemi gün geçtikçe artmaktadır. Beden eğitimi ve spor, çocuk ve gençlerin boş zamanlarını değerlendirmelerini, onların sosyalleşmesini, karakterlerinin gelişmesine katkı sağlar. Bireylerin sağlıklı, duyarlı, dengeli, mutlu ve verimli olması gelişmiş bir toplumun oluşmasında önemlidir. Beden eğitimi ve spor, milli eğitimin temel ilkeleri doğrultusunda, kişinin beden, ruh ve fikir gelişimini sağlama amacını taşımaktadır. Bireyin toplum kurallarına uygun olarak yaşaması, birbiri ile olan ilişkilerinin geliştirilmesi, yardım sever, insan haklarına saygılı, dürüst davranması, zeki, ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı olmasıyla mümkündür .Beden eğitimi ve spor faaliyetlerinin öğretim kurumlarımızda da gerçekleşmesini  sağlayan, onlara yön vererek geliştiren ve uygulayan  beden eğitimi ve spor  Öğretmenlerimizdir.. Okullar arasında yapılan sportif faaliyetlerde şiddet olaylarının yaşanmaması için özellikle beden eğitimi öğretmenlerimize büyük görevler düşmektedir. Sporun çocuklara ve gençlere birbirleri ile iyi iletişim kurma becerisi geliştirmeyi, kendine değer verme duygusu aşılamayı , şiddet olaylarından süratle uzaklaştırmayı amaç edinmeleri gerekmektedir . Ahlaklı bir nesil yetiştirmede beden eğitimi öğretmenlerimizin rolünü asla unutmamalıyız. Mehmet Akif’in dediği gibi “Asım’ın nesli derken iman, irfan, fazilet ve bilgi ile donanmış; karakterli, ahlaklı, kişilikli; vatanına, milletine ve dinine sahip çıkan, dahası bunları yüceltmek için tüm imkanları seferber eden bir gençlikten bahsediyor .”Böyle güzel bir gençliği yetiştirmek elbette siz değerli öğretmenlere düşmektedir. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte Öğrencilerimizin ve siz değerli Öğretmenlerimizin her zaman yanında olduğumuzu belirtmek isterim. 2016-2017 eğitim öğretim yılında yaptığınız Okul Sporları faaliyetlerinde gösterdiğiniz çalışmalardan dolayı hepinize teşekkür ederim.2017-2018 Eğitim öğretim yılında yapılacak Okul Sporları faaliyetlerinin başarılı geçmesini temenni ediyor, Okul Sporları organizasyonunda emeği geçen başta Gençlik Hizmetleri ve spor  İl Müdürlüğüne ve  siz değerli Öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 17-10-201717-10-201717-10-201717-10-201717-10-201717-10-201717-10-2017

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.