VAN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ilk adımı atmasıyla başlayan kurtuluş mücadelesi, tarihin tozlu raflarına kaldırılmak istenen bir milletin, kendi bağımsızlık destanını canıyla kanıyla yeniden yazdığı, mücadelesi başka milletlere örnek teşkil eden en büyük kahramanlık vesikasıdır. Bu yönüyle 19 Mayıs; milletimizin yeniden dirilişinin, güçlü bir inancın, milli iradenin tezahürünün, eşsiz birlik ve beraberlik ruhunun uyanış günüdür. Bilinmelidir ki 101 yıl önce olduğu gibi bugün ve gelecekte de ülkemizin ve milletimizin bağımsızlık ve özgürlüğüne kast etme cüretini gösteren odaklarla mücadelemizi aynı azim, aynı kararlılık ve aynı ruhla sürdürmeye devam edecek; Cumhuriyetimizin ülkemizi ve insanımızı muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma idealini, hep birlikte gerçekleştireceğiz.
Sevgili gençler, İstiklal ve istikbal mücadelemizin başladığı 19 Mayıs'ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi ve kutlanması, milletimizin sizlere olan güveninin en büyük göstergesidir. Bu güvenin bir sonucu olarak eşsiz kahramanlıklar ve büyük mücadelelerle kurulan Cumhuriyetimiz de sizlere emanettir ve bu emaneti korumak, yüceltmek ve geleceğe taşımak sizlerin en önemli görevidir. İnanıyorum ki tarihimizden, kültürümüzden ve medeniyetimizden aldığınız kudret ve ilhamla, bu görevi layıkıyla yerine getirecek ve ülkemizin önüne koyduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini sizler hayata geçireceksiniz.
O sebeple sizlerin bu vizyon hedefleri gerçekleştirirken yüksek ahlaki özelliklerle donanmış, ideallerine ve hedeflerine emin adımlarla yürüyen, bilimi kendisine rehber edinen, kültürü ve sanatı özümsemiş, özgüven sahibi ve en önemlisi vatan, millet, devlet ve bayrak sevdalısı bireyler olarak yetişmeniz; bugünün ve geleceğin toplumunda hak ettiğiniz konuma erişmeniz için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyoruz. Sizleri seviyor; sizlere inanıyor ve güveniyoruz.
Malumunuz bu yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle diğer yıllardan farklı olarak tıpkı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında olduğu gibi evlerimizden kutluyoruz. Çeşitli kısıtlamalar dâhilinde bayramı bu şekilde evlerimizden kutlamanın burukluğunu yüreklerimizde yaşasak da coşkumuzun, kıvancımızın, heyecanımızın eksilmemesi gerektiğinin altını özellikle çizmek istiyorum. İnanıyorum ki bugünleri de kadını erkeği, genci yaşlısı, büyüğü küçüğüyle hep birlikte geride bırakacağız. Uzmanların yaptığı uyarıları dikkate aldığımızda okullarımızla, arkadaşlarımızla, sokaklarımızla, meydanlarımızla daha kısa sürede buluşacağız. Fakat şu an kontrollü sosyal hayat zamanı... Şimdi maske, fiziki mesafe ve hijyen kurallarına riayet etme zamanı... O nedenle riski en aza indirmek için tedbirli ve temkinli davranmaya devam edelim ve bu hususlarda asla taviz vermeyelim.
Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımızı kurtarmak için canını hiçe sayarak mücadele eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum..

Abdurrahman Gazi Mahallesi, İskele Caddesi, 65040 Tuşba / Van - 432 222 41 62 432 222 41 63 432 222 41 64 432 222 41 65 432 222 41 66 432 222 41 67

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.