Van'da Oyuncak Kumbarası-Paylaşmak Güzeldir Projesi Kapsamında İlk Oyuncaklar Kumbaralara Atıldı.

Oyuncak Kumbarası

Tuşba ilçesi Zambak Anaokulu’nda düzenlenen programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Gıyesettin Kırekin, 'Oyuncak Kumbaram Projesi' kapsamında şu anda 5 okula bırakılan kumbaraların daha sonra merkez ve ilçelerde belirlenecek olan 21 okula daha bırakılacağını söyledi.

Yapılan bütün faaliyetlerin çocukların daha iyi bir geleceğe sahip olması adına yapıldığına vurgu yapan Kırekin, "Bizlerde okulöncesi eğitimin güçlendirilmesi, yaygınlaştırılması, daha sempatik hale getirilmesi ve çocuklarımızın uygun ortamlarda, uygun araç gereçlerle uygun mekanlarda öğrenim görmeleri için çeşitli projeler geliştiriyoruz. Bu proje de, geliştirilen birçok projenin somut bir göstergesidir. Çünkü burada hepimizin fiili olarak katkısının olabileceği bir projedir. Ben bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

oyuncak kumbarsı2

 

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Nuran Altan Göl ise, eğitimin ilk basamağını oluşturan okulöncesi eğitimin gömleğin ilk düğmesi olduğunu belirterek, bunun doğru iliklenmesi gerektiğini dile getirdi. Okulöncesi eğitimin çocuğun doğduğu günden temel eğitime başladığı güne kadar geçen yılları kapsayan ve çocukların daha sonraki yaşamlarında önemli rol oynayan; bedensel, psikomotor, sosyal, duygusal, zihin ve dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlandığı, kişiliğin şekillendiği ve çocuğun devamlı olarak değiştiği bir süreç olduğunu belirten Göl, “Bu nedenle, çocuğun küçük yaşlarda sağlıklı birortamda gelişimini sürdürmesi önem kazanmaktadır. Ana kucağındaki yoğun ilgiden sonra, anaokulu ortamı çocuk için dünyaya açılan yepyeni bir penceredir. Olumlu ya da olumsuz anlamda verilen her şey onları yetişkinlik yıllarında da doğrudan etkilemektedir. Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilköğretime hazırlanırken, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenir. Okulöncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun var olan yeteneklerini görünür kılmaktır” şeklinde konuştu .

oyuncak kumbarası3

Yapılan konuşmaların ardından, katılımcılar tarafından oyuncak ve kırtasiye diye adlandırılan kumbaralara hediyelerin bırakılması ile son buldu.

 

 

İl Milli Eğitim Müdürü İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İl Milli Eğitim şube Müdürü Bölüm Şefi Bölüm Personeli
Kaynaştırma Eğitimi Özel Eğitim Sınıfları Destek Eğitim Odaları Evde Hastanede Eğitim Hizmetleri BEP
OBADER 0-36 Sağlık Bakım Beslenme 0-36 Etkinlik Kitabı 0-36 Eğitim Programı Anne Baba Tutumları EBADER Etkili İletişim Etkinlik Kitabı Okul Öncesi Eğitim Programı Resimli Çocuk Kitapları
Eğitici Eğitimi Mutlu Aileler –Güvenli Yarınlar Oyuncak Kumbarası